Największy projekt termomodernizacyjny

Budynki przyjaźniejsze dla środowiska

Niemal 50 obiektów z ziemi gorlickiej i Limanowej przejdzie gruntowną termomodernizację – podał Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Będzie to możliwe dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO).

Przyjaźniejsze dla środowiska dzięki termomodernizacji

Dzięki unijnym środkom wyremontowanych zostanie 39 budynków położonych na terenie 9 gmin ziemi gorlickiej. Będą one przyjaźniejsze dla środowiska i tańsze w utrzymaniu. W budynkach zostaną m.in. ocieplone ściany i stropy oraz wymienione okna, drzwi i instalacje grzewcze. Zainstalowane w nich zostaną także pompy ciepła, oświetlenie LED-owe i panele słoneczne. Najwięcej budynków, które czeka gruntowny remont, znajduje się w gminie Biecz. Wśród 15 obiektów są m.in. szkoły w Bieczu, Binarowej, Bugaju, Grudnej Kępskiej, Korczynie, Racławicach i Sitnicy. Ponadto modernizację przejdzie dom ludowy w Głębokiej oraz budynek na stadionie w Bieczu. Dzięki modernizacji na lepsze warunki pracy mogą liczyć strażacy – ochotnicy z Racławic, Sitnicy i Strzeszyna, gdzie zostaną odnowione tamtejsze remizy OSP. Remont przejdą też ośrodki zdrowia w Bieczu, Binarowej i Rożnowicach. Z kolei w Gorlicach prace modernizacyjne będą prowadzone w 11 budynkach – ratuszu, jednej z kamienic, a także w szkołach wraz z budynkami gospodarczymi, szatniach przy stadionie, dwóch przychodniach, domach pomocy społecznej i powiatowym centrum edukacji oraz w siedzibie zakładu usług komunalnych. Na liście remontowej jest też budynek wiejski w Stróżówce oraz szkoła podstawowa w Ropie. Natomiast w gminie Bobowa modernizacja czeka budynek tamtejszego urzędu gminy, dom ludowy w Stróżnej oraz remizę OSP w Brzanie. W gminie Lipinki zostaną wyremontowane szkoły w Krygu i Lipinkach oraz tamtejszy urząd gminy, natomiast w gminie Moszczenica – ośrodek zdrowia w Staszkówce. W gminie Sękowa prace zostaną przeprowadzone w urzędzie gminy, przedszkolu w Ropicy Górnej oraz szkołach w Męcinie Wielkiej i Siarach.

Największy projekt termomodernizacyjny

Warto podkreślić, że projekt obejmujący ziemię gorlicką jest największym spośród projektów termomodernizacyjnych realizowanych w Małopolsce dzięki środkom z RPO. Jego wartość to 23,7 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie aż ponad 14 mln zł.

Dzięki drugiej zawartej ostatnio umowie na termomodernizację będą możliwe gruntowne remonty dziewięciu budynków znajdujących się w Limanowej. Wśród nich są: żłobek miejski, dwa przedszkola oraz cztery szkoły. Zmodernizowany zostanie także limanowski magistrat i jedne z budynków w mieście. Obiekty te zostaną gruntownie docieplone, a instalacja centralnego ogrzewania wraz z kotłownią zmodernizowana. Niektóre z budynków zyskają na dachach kolektory słoneczne. Wartość tego projektu to 6,25 mln zł z czego dofinansowanie z RPO wyniesie ponad 3,5 mln zł. Także Limanowski Dom Kultury będzie przyjaźniejszy dla środowiska, gdyż zostanie gruntownie docieplony, zyska też nowe drzwi.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl