Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW) poinformował, że wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże pieniądze na nowe elementy wyposażenia ochotniczych straży pożarnych (OSP). Dla dolnośląskich jednostek OSP WFOŚiGW przeznaczył 6 mln zł, a NFOŚiGW w ramach udzielonego wsparcia wyasygnował 1 mln zł. Maksymalna kwota dotacji, o którą mogli wnioskować strażacy to 20 tys. zł.
Wsparcie dla dolnośląskich jednostek OSP na zakup drobnego sprzętu
17 października br. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu zostały wręczone czeki okolicznościowe na dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia dla przedstawicieli jednostek OSP z dziewięciu dolnośląskich powiatów: średzkiego, wołowskiego, górowskiego, oławskiego, wrocławskiego, oleśnickiego, strzelińskiego, trzebnickiego i milickiego.

Jednostki OSP, które otrzymują czeki okolicznościowe, przeznaczą środki na zakup drobnego sprzętu. Są to m.in. detektory do pomiaru stężeń tlenku węgla czy metanu, prądownice, sprzęt do oznakowania/zabezpieczania miejsca akcji, sprzęt ochrony układu oddechowego (OUO). Wsparciem objęte są również zakupy butli z powietrzem oraz wyposażenie osobiste, takie jak hełmy czy ubrania specjalne. To tylko niektóre z nowych elementów wyposażenia jednostek OSP, które są kupowane dzięki dotacjom z programu „Mały Strażak”. Jak podkreśla WFOŚiGW, nowe wyposażenie pomoże strażakom z 548 jednostek w całym województwie w prowadzeniu akcji zapobiegających skażeniom środowiska niebezpiecznymi substancjami oraz w trakcie powodzi, pożarów i wypadków drogowych.
Rekordowa kwota dotacji
– W tym roku przekazujemy rekordową kwotę dotacji i również rekordowa liczba OSP z naszego województwa wnioskowała o pieniądze. To pokazuje, że zapotrzebowanie na nowy sprzęt jest ogromne. Dzisiaj wsparcie otrzymało 151 jednostek z regionu wrocławskiego na kwotę ponad 1,9 mln zł. W kolejnych tygodniach przekażemy podobne czeki przedstawicielom jednostek z regionu wałbrzyskiego, legnickiego i jeleniogórskiego. Nowy sprzęt, który kupują strażacy jest potrzebny w codziennej służbie i pozwoli jeszcze sprawniej reagować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia Dolnoślązaków, ale również w obliczu zagrożeń dla środowiska naturalnego związanych chociażby z coraz częstszymi załamaniami pogody: wichurami czy intensywnymi deszczami – powiedział Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu WFOŚiGW.
– Pragnę podkreślić, jak wielką rolę odgrywa Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu we wzmacnianiu bezpieczeństwa pożarowego na terenie woj. dolnośląskiego, tym bardziej że jest to proces stały, obserwowany od lat. Cieszę się również, że jest możliwość doposażenia jednostek OSP, które na przełomie lutego i marca tego roku dołączyły do apelu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i przekazały sprzęt pożarniczy dla strażaków z Ukrainy – zaznaczył Bogusław Brud, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. WFOŚiGW we Wrocławiu













