20 mln na inwestycje związane z termomodernizacją

Świdnica ma szanse pozyskać blisko 20 mln zł dofinansowania na inwestycje związane z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej. Miasto złożyło wnioski do konkursu w ramach Funduszy Europejskich Dla Dolnego Śląska 2021-2027. Pieniądze mają pozwolić na sfinansowanie termomodernizacji dwóch budynków Szkoły Podstawowej nr 4 oraz budynku Urzędu Miejskiego i Urzędu Stanu Cywilnego (USC) – poinformował o tym Urząd Miasta Legnica (UM).

Inwestycje związane z termomodernizacją budynków szkoły

Niemal 11,3 mln zł to kwota potrzebna do przeprowadzenia termomodernizacji dwóch budynków Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy. Chodzi o budynek „A” – zaplecze sportowe szkoły obejmujące: basen, salę gimnastyczną, łącznik oraz budynek „C”, czyli miejsce nauki klas I-III. Magistrat chce także pozyskać dofinansowanie w wysokości 9 mln zł do przeprowadzenia prac remontowych. W planie jest  wymiana stolarki drzwiowej, docieplenie stropodachu wentylowanego i niewentylowanego oraz, docieplenie ścian zewnętrznych. Projekt obejmuje również modernizację instalacji c.o. i c.w.u. oraz oświetlenia wewnętrznego. Ponadto na dachu budynku „A” przewidziano montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 8,2 kWp. Poprawiona zostanie również estetyka budynków oraz ich funkcjonalność.

Termomodernizacja budynku magistratu i USC

Z kolei na przeprowadzenie termomodernizacji budynku UM oraz Urzędu Staniu Cywilnego potrzebnych jest według wstępnych szacunków blisko 13,5 mln zł . Dofinansowanie o jakie stara się miasto to kwota nieco ponad 10,7 mln zł. Pieniądze pozwolą przeprowadzić niezbędne prace w obu budynkach polegające m.in. na wymianie stolarki drzwiowej i okiennej oraz dociepleniu ścian zewnętrznych. Ponadto w budynku UM przewidziano docieplenie stropu pod strychem oraz dachu. Z kolei w budynku USC zaplanowano dodatkowo docieplenie dachu wentylowanego i niewentylowanego oraz montaż na dachu mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 41,25kW.

– Zgłaszamy nasz akces w wielu różnych konkursach w ramach środków unijnych. Szukamy pieniędzy, które pozwolą nam przeprowadzać konieczne prace w budynkach z których korzystają świdniczanie w ramach świadczonych przez gminę usług. Zarówno budynki Szkoły Podstawowej nr 4, jak i gmach Urzędu Miejskiego i USC wymagały prac remontowych oraz ocieplenia. Efektem, na którym także bardzo nam zależy będzie znaczne ograniczenie zużycia energii, zwłaszcza tej potrzebnej do ogrzania obiektów. Liczę, że nasze wnioski zostaną dobrze ocenione i otrzymamy wnioskowane środki – powiedziała Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu