zostać odkrywcą parków krajobrazowych

Zostać odkrywcą parków krajobrazowych

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego (ZPKWM) namawia do wspólnego odkrywania 11 parków w regionie – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM).

Do odwiedzania parków krajobrazowych ma zachęcać akcja pn. „Odkrywcy Parków Krajobrazowych”. Jest to program edukacyjny mający na celu zachęcenie dzieci, młodzieży i rodzin do odwiedzania i poznawania małopolskich parków krajobrazowych. Przy okazji odwiedzający je mają poznawać ich walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe i krajobrazowe. Celem projektu jest m.in. wzrost wiedzy i świadomości przyrodniczej uczestników programu.

ZPKWM zachęca by zostać odkrywcą parków krajobrazowych

Elementem akcji jest samodzielne wypełnienie spacerownika. Jest to książeczka, którą można bezpłatnie otrzymać w oddziałach ZPKWM w Krakowie, Tarnowie lub Starym Sączu. Po jej wypełnieniu można zdobyć Odznakę Odkrywcy Parku Krajobrazowego.

Urząd marszałkowski wskazuje, że aby zostać odkrywcą należy zaplanować wycieczki po terenie małopolskich parków krajobrazowych. Należy przy tym wziąć pod uwagę m.in. zagadnienia, do których odnoszą się karty pracy w spacerowniku danego parku. Kolejnym krokiem jest wyprawa w teren, warto przy tym pamiętać o odpowiednim ekwipunku (do plecaka warto zapakować wspomniany spacerownik, coś do pisania i kolorowania, mapę parku, czy aparat fotograficzny).

Jak zaznacza UMWM, podczas wycieczki należy wypełnić spacerownik zgodnie z zawartymi w nim wytycznymi, tworząc własne, krótkie relacje z pobytu w wybranym parku. Po wypełnieniu książeczki dla danego parku krajobrazowego można skontaktować się z ZPKWM w celu odbioru odznaki odkrywcy danego parku krajobrazowego.

Spacerowniki poszczególnych parków krajobrazowych województwa małopolskiego dostępne są we wszystkich oddziałach ZPKWM w Krakowie, Tarnowie oraz Woli Kroguleckiej. Książeczki można także otrzymać w siedzibach partnerów wyszczególnionych w zakładkach odkrywców poszczególnych parków. W wyżej wymienionych oddziałach Zespołu będzie można odebrać także wyróżnienia, czyli odznaki.

Jak zaznacza UMWM, by zostać Odkrywcą Małopolskich Parków Krajobrazowych należy zebrać minimum osiem odznak odkrywcy poszczególnych parków. Następnie trzeba udać się do jednego z trzech oddziałów ZPKWM i tam pokazać zarówno zebrane odznaki, jak i wypełnione książeczki.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama