Zanocuj w lesie

„Zanocuj w lesie” – teren w Nadleśnictwie Daleszyce przetestowany

1 maja br. wchodzi w życie program Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie”, umożliwiający legalne biwakowanie miłośnikom surviwalu i bushcraftu – przypomina Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu (RDLP).

„Zanocuj w lesie”. Obszary wyznaczone we wszystkich nadleśnictwach

We wszystkich nadleśnictwach w kraju wyznaczone zostały obszary, na których wolno będzie nocować. Program jest odpowiedzią na oczekiwania rosnącej dynamicznie grupy użytkowników lasu. Po rocznym pilotażu w kilkudziesięciu lokalizacjach na terenie kraju, leśnicy zebrali obszerny materiał ankietowy, który dał podstawę do realizacji programu we wszystkich nadleśnictwach – przekonują radomscy leśnicy.

Również na terenie radomskiej dyrekcji LP wszystkie nadleśnictwa przygotowują się do rozpoczęcia programu – zaznacza RDLP. Leśnicy dodają, że wiele jednostek przeprowadziło konsultacje z lokalnymi przedstawicielami grup surviwalowych. W najbliższym czasie pojawią się kompleksowe informacje o wyznaczonych obszarach na stronach internetowych nadleśnictw.

„Zanocuj w lesie”, daleszyckie lasy przetestowane przez bushcraftowców

W Nadleśnictwie Daleszyce obszarem programu będzie rozległy kompleks leśny obejmujący Pasmo Cisowskie. W ostatnich dniach na zaproszenie daleszyckich leśników, biwakowali w nim członkowie grupy Wieprzowy Motyl, którą tworzą doświadczeni bushcraftowców z całego kraju.

Zanocuj w lesie

Podzielili się oni swoimi spostrzeżeniami i uwagami dotyczącymi zarówno samego obszaru, jak i programu. Podczas spotkania z leśnikami podkreślono, że etyczny bushcraft, to przede wszystkim idea leave no trace, czyli pozostawienia po sobie miejsca, gdzie odbył się nocleg w stanie, w jakim się je zastało.

Nocujący w daleszyckich lasach akcentowali również rolę edukacji wszystkich chcących aktywnie korzystać z lasu. Wzrost świadomości przyrodniczej i wrażliwości na przyrodę to również cel stowarzyszeń i grup skupionych wokół Polskiej Szkoły Surwiwalu – dodają leśnicy.

Na podstawie nadesłanej informacji (tekst: Paweł Kosin, Nadleśnictwo Daleszyce)

fot. 2 x Paweł Kosin