Zakaz wstępu do lasu

Zakaz wstępu do lasu – pytania i odpowiedzi

W związku z wprowadzeniem tymczasowego zakazu wstępu do lasów, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku (RDLP) postanowiła udzielić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zakaz wstępu do lasu – jaka podstawa prawna?

Pierwsza jest odpowiedź na pytanie: „Jaka jest podstawa prawna wprowadzonego zakazu wstępu do lasu?”. Według RDLP podstawę taką stanowi ustawa z 2 marca 2020 r. o przeciwdziałaniu COVID-19, która pozwala premierowi wydawać polecenia organizacjom takim, jak Lasy Państwowe, a także rządowe rozporządzenie dotyczące ograniczeń w związku z epidemią z 31 marca 2020 r., które wprowadza m.in. czasowe ograniczenie korzystania z terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia.

Druga odpowiedź określa kogo nie obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Dyrekcja wskazuje, że zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym ograniczeń w związku z epidemią zakaz nie dotyczy osób wykonujących w lasach czynności zawodowe (np. pracowników Lasów Państwowych, zakładów usług leśnych czy innych osób prowadzących działalność gospodarczą lub rolniczą). Zakaz wstępu do lasów nie dotyczy również ochotników działających bez wynagrodzenia na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, a także m.in. policjantów, ratowników medycznych czy strażaków.

Zakaz wstępu do lasu – kara nawet do 30 tys. zł

Do kiedy obowiązuje zakaz wstępu do lasu i co grozi za złamanie zakazu wstępu do lasu? Jak wskazuje RDLP, zakaz obowiązuje do 11. kwietnia włącznie. Możliwe jest jednak jego przedłużenie. Za złamanie zakazu straż leśna może nałożyć mandat w wysokości 500 zł, a inspektorzy sanepidu karę administracyjną w wysokości nawet 30 tys. zł!

Czy zakaz wstępu obowiązuje też w lasach prywatnych? Na tak postawione pytanie RDLP odpowiada, że nie, zakaz wstępu do lasów nie obowiązuje w lasach prywatnych. Wprowadzony został jednak także zakaz wstępu do parków narodowych – dopowiadają pomorscy leśnicy.

Z kolei na pytanie: „Czy dozwolone jest przejście lub przejazd rowerem ścieżką prowadzącą przez las?” odpowiedź RDLP brzmi: „Tak, pod warunkiem, że jest to przejście lub przejazd najkrótszą drogą do pracy, sklepu lub do innego ważnego celu, a nie rekreacja”.

Leśnicy dopowiadają również, że dozwolone jest przebywanie w domku letniskowym leżącym na terenie lasów państwowych, ale pod warunkiem powstrzymania się od spacerów po lesie.

Na podstawie informacji nadesłanej przez RDLP w Gdańsku

fot. sozosfera.pl

reklama

 

partner merytoryczny