Wstęp do lasu

Wstęp do lasu bez opłat!

W ostatnich dniach w serwisach informacyjnych mogliśmy przeczytać alarmujące nagłówki o opłatach, jakie nadleśnictwa rzekomo pobierają za wstęp do lasu – zwraca uwagę Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku (RDLP) i podkreśla, że jest to manipulacja, a wstęp do lasów, co do zasady, pozostaje bezpłatny.

Opłaty „za wstęp do lasu” tylko dla organizatorów dużych imprez

Opłaty, które dziennikarze mylnie określili jako „opłaty za wstęp do lasu” uiszczają jedynie organizatorzy naprawdę dużych wydarzeń odbywających się na terenach leśnych – podkreślają leśnicy i dodają, że w ten sposób organizatorzy tego typu wydarzeń rekompensują koszt dodatkowych świadczeń, a niekiedy jedynie wpłacają zwrotne kaucje.

Jak tłumaczy RDLP, coraz częściej firmy zajmujące się komercyjnym organizowaniem i prowadzeniem wydarzeń sportowych, organizują takie imprezy w lesie. Przykładowo na terenie Nadleśnictwa Gdańsk tego typu wydarzeń organizuje się ok. 150 rocznie!

Leśnicy zaznaczają, że zgodnie z przepisami za bezpieczeństwo w lesie odpowiadają poszczególne nadleśnictwa, a nie organizatorzy wydarzeń. Dlatego przed każdą tego typu imprezą sportową leśnicy muszą sprawdzić dziesiątki kilometrów tras zaplanowanych przez organizatorów. Kontrolowana jest ich drożność i zabezpieczanie. Leśnicy oceniają występowanie zawieszonych gałęzi i drzew niebezpiecznych, czyli takich, które grożą upadkiem na uczestników. Po imprezie trzeba sprzątnąć śmieci i zdemontować oznakowanie tras. To angażuje wielu pracowników i generuje dodatkowe koszty. Symboliczne wpłaty od firm organizujących wydarzenia – rzędu kilku złotych za uczestnika – to rekompensata za dodatkowe obciążenia. Pieniądze uzyskane z tego tytułu są przeznaczane na zagospodarowanie turystyczne terenów leśnych, które z roku na rok jest przez leśników rozwijane – podkreśla RDLP.

Nie będzie opłaty za wstęp do lasu!

Za samo wejście do lasu nigdy nie były i pobierane nie będą jakiekolwiek opłaty za wstęp do lasu! – podsumowują leśnicy.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. RDLP w Gdańsku