Wieża widokowa na górze Kamionna

Beskid Wyspowy zyskał nową atrakcję turystyczną. Jest nią licząca 29 m wysokości wieża widokowa na górze Kamionna. Obiekt jest wspólnym przedsięwzięciem gmin Limanowa, Żegocina, Trzciana i Laskowa oraz Województwa Małopolskiego.

Beskid Wyspowy – niezwykle atrakcyjny obszar do uprawiania turystyki

Beskid Wyspowy ze swoim nietypowym ukształtowaniem terenu jest niezwykle atrakcyjnym obszarem do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej, a także narciarskiej. Z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym celem wycieczek. Teraz zyskał nową atrakcję, jaką jest 29-metrowa wieża widokowa na górze Kamionna. Obiekt powstał na styku powiatów bocheńskiego i limanowskiego – podał Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM).

W ostatnich latach w znaczący sposób zmienił się model podróżowania oraz oczekiwania i preferencje turystów. Do łask wróciły mniejsze atrakcje turystyczne, zapomniane skarby przyrody, kultury i historii. Te zmiany, które najprawdopodobniej na stałe wpiszą się w podróżnicze wybory, stanowią dużą szansę dla mniejszych ośrodków, by stały się ważnymi miejscami na turystycznej mapie Małopolski – zauważył Witold Kozłowski, marszałek województwa.

Ten trend doskonale wpisuje się w plany rozwoju Województwa Małopolskiego w obszarze turystyki. Rozwój zrównoważonej turystyki regionalnej to jeden z głównych kierunków działań wskazanych w Strategii Rozwoju Województwa Małopolska 2030. Lecz to, co bardzo istotne, by działania regionu na rzecz jego zrównoważonego rozwoju turystycznego były skuteczne, to konieczność podejmowania wspólnych działań przez kilku partnerów, w celu stworzenia spójnej na danym obszarze marki. A zadaniem samorządu będzie wspieranie tych działań – dodał marszałek Kozłowski.

Wieża widokowa na górze Kamionna ma 29 m wysokości

Nowo powstała wieża widokowa na górze Kamionna ma 29 m wysokości, co czyni ją najwyższą wieżą widokową w Beskidzie Wyspowym. Została zwieńczona zadaszonym tarasem widokowym o powierzchni 64 m2. Pozwala to wielu turystom jednocześnie podziwiać rozciągające się z niej panoramy m.in.: na Pogórza, Beskidy, Gorce a nawet Tatry. Identyfikację poszczególnych punktów ułatwiają opisane i zamontowane na wieży tablice z panoramami widokowymi – zaznaczył UMWM.

Przy okazji urząd marszałkowski wskazał, że szczyt góry Kamionna (802 m n.p.m.) leży w gminie Limanowa. Jednak poszczególne części masywu leżą na terenie czterech gmin: Limanowa, Laskowa, Trzciana i Żegocina. Dlatego w 2023 r. samorządy zawarły porozumienie w celu wspólnej realizacji zadania, również wspólnie partycypując w kosztach inwestycji.

Jest mi niezmiernie miło, że powstanie nowej wieży na Kamionnej to wynik współpracy czterech gmin: Limanowa, Laskowa, Żegocina i Trzciana oraz Województwa Małopolskiego. Myślę, że jej efekt w postaci nowej atrakcji turystycznej regionu, będzie początkiem i impulsem do dalszych inwestycji. To z pewnością pozytywnie wpłynie na zwiększenie ruchu turystycznego w tej części Małopolski – powiedział Witold Kozłowski.

Wieża widokowa na górze Kamionna kosztowała niemal 1,6 mln zł

Prace przy budowie wieży widokowej trwały od wiosny 2023 r. Wykonawcą zadania była spółka z Chorzowa. Wartość inwestycji to prawie 1,6 mln zł, a kwota dofinansowania pochodząca ze środków województwa wyniosła prawie 320 tys. zł.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. UMWM

Partner Portalu

Partner Portalu