Wieża widokowa w Cedyni

Wieża widokowa w Cedyni na nowo atrakcją turystyczną

Odnowiona, oświetlona i monitorowana, a w dodatku z zagospodarowanym terenem wokół – tak prezentuje się wieża widokowa w Cedyni, która ponownie stała się atrakcją Pomorza Zachodniego. Władze miasta z myślą zarówno o ochronie dziedzictwa kulturowego, jak i miłośnikach aktywnej turystyki przeprowadziły rewitalizację zabytku. Na ratunek obiektowi górującemu nad najdalej na zachód położoną polską miejscowością przyszły eurofundusze Programu Regionalnego – podaje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (UMWZ).

Wieża widokowa w Cedyni wyremontowana z unijnym wsparciem

Z pomocą samorządu województwa i środków Unii Europejskiej władze Cedyni położyły kres postępującej dewastacji obiektu, jakim jest wieża widokowa w Cedyni. Zabytek przeszedł gruntowny remont. Prace prowadzono od 2019 r. Ma odnowioną elewację i jest pięknie oświetlony – podkreśla UMWZ. Odrestaurowany obiekt jest monitorowany, a przylegający do niego teren został uporządkowany i wzbogacony o elementy małej architektury. Teraz miejsce zwycięstwa z 972 r., odniesionego pod wodzą Mieszka I i jego brata Czcibora nad margrabią Hodonem u ujścia Odry, zyskało – wg urzędu marszałkowskiego – atrakcyjną oprawę.

Cedynia ma przepiękne miejsce z fantastycznym widokiem na rozlewisko Odry. Odnowiona z pomocą eurofunduszy wieża widokowa to kolejna atrakcja, którą warto zobaczyć na Pomorzu Zachodnim. Inwestycja to przykład jak dbać o narodową tożsamość, ale także jak przyciągnąć turystów. Tu naprawdę można spędzić miło i aktywnie czas, do czego serdecznie wszystkich zachęcam – powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Wieża widokowa w Cedyni będzie wielką atrakcją turystyczną

Wieża widokowa w Cedyni zbudowana została w 1895 r. jako pomnik dla uczczenia poległych w wojnach żołnierzy pochodzących z Cedyni. Zabytek o wysokości 14 m znajduje się na wzgórzu, skąd roztacza się wyjątkowa panorama miasta i widok na Żuławy Cedyńskie. W czasie II wojny światowej, w lutym 1945 r., stanowiła ważny punkt obserwacyjny. Następnie obiekt użytkowały Wojska Ochrony Pogranicza. Po 1956 r. został wyremontowany i udostępniony do zwiedzania. Po rewitalizacji wieża na pewno zyska jeszcze większą popularność wśród mieszkańców i turystów – zapewnia UMWZ.

Jest to perełka gminy. Bardzo zabiegaliśmy o realizację tej inwestycji. Panie marszałku, dziękujemy za ponad milion złotych. Z tej wieży widać nie tylko polską, a również, za Odrą, niemiecką ziemię. To przepiękne okolice. Wieża na pewno będzie wielką atrakcją turystyczną – podkreślił Adam Zarzycki, burmistrz Cedyni.

Wieża widokowa w Cedyni – renowacja za blisko 1,3 mln zł

Renowacja obiektu kosztowała blisko 1,3 mln zł, a 85% wydatków pokryła unijna dotacja przyznana przez urząd marszałkowski. To prawie 1,1 mln zł, które zagwarantowała gminie Cedynia umowa podpisana w maju 2019 r. Zadanie wpisało się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności oraz obszarów miejskich i wiejskich”.

Oficjalne otwarcie punktu widokowego, po kompleksowym remoncie, odbyło się w środę, 28 kwietnia 2021 r.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Urząd Miejski w Cedyni