wieża widokowa

Wieża widokowa w Wolinie otwarta!

Wieża widokowa w Wolinie, której budowa stanowiła element większego projektu rewitalizacji infrastruktury publicznej, ma ponad 30 metrów wysokości. Rozpościera się z niej widok m.in. na Zalew Szczeciński. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (UMWZ) jest przekonany, że będzie ona obowiązkowym punktem przystankowym pieszo-rowerowych wycieczek czy w drodze nad morze. Marszałek województwa uczestniczył w oficjalnym otwarciu obiektu.

Wieża widokowa w Wolinie dostępna także dla osób niepełnosprawnych

Wieża widokowa jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Można wjechać na nią wózkiem, skorzystać ze specjalnych barierek i narracji głosowych, a w dodatku, informacje zamieszczono w alfabecie Braiille’a. Do budowy obiektu wykorzystano drzewo modrzewiowe. Ze szczytu ponad 30-metrowej konstrukcji widać nie tylko Zalew Szczeciński, Wolin czy skansen Słowian i Wikingów. Jak wskazał UMWZ, przy dobrej widoczności widoczne są stąd także klify.

Piękno naszego regionu to nie tylko pas wybrzeża, te 185 kilometrów piaszczystych plaż. To także takie miejsca, jak te w Wolinie. Miejsca wciąż nieodkryte. Jak się okazuje nie są odkryte zarówno przez turystów, ale również mieszkańców Pomorza Zachodniego. Z pewnością teraz to się zmieni – podkreślił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Nowa turystyczna atrakcja to tylko część większego projektu władz gminy Wolin. Inwestycja objęła także rewitalizację 10 hektarów miejskiego parku i utworzenie ścieżek zdrowia wraz z oświetleniem. Renowacji poddano także amfiteatr znajdujący się w obrębie parku. Powstała siłownia plenerowa, zagospodarowano polanę, odnowiono posąg Trygława i dokonano zmian w parkowej zieleni.

Turystyka krajobrazowa jest coraz bardziej popularna. Wieża widokowa, zrewitalizowany park, te 10 hektarów w połączeniu z naszym skansenem i wybudowaną przystanią morską stanowią doskonałą ofertę wypoczynkową. Jestem przekonana, że w niedługim czasie staniemy się alternatywą dla turystów i zatłoczonych plaż – powiedziała Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

Koszt inwestycji ze wsparciem UMWZ

Łączny koszt inwestycji to ponad 9 mln zł. Urząd marszałkowski wsparł przedsięwzięcie funduszami europejskimi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 w kwocie prawie 4 mln zł. Zadanie wpisało się w założenie 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich oraz wiejskich”.

Na podstawie www.wzp.pl

fot. UMWZ

Partner Portalu

Partner Portalu