Wieża do obserwacji ornitologicznych

Wieża do obserwacji ornitologicznych w WPN-ie

Wielkopolski Park Narodowy (WPN) poinformował, że udostępnił wieżę do obserwacji ornitologicznych. Jest to drewniana konstrukcja wzniesiona przy granicy obszaru ochrony ścisłej Trzcielińskie Bagno. Jej budowa została zrealizowana dzięki finansowaniu ze środków Funduszu Leśnego.

Trzcielińskie Bagno – bogactwo flory

Jak podaje WPN, początkowo w miejscu, w którym stanęła wieża funkcjonował rezerwat ornitologiczny utworzony w 1959 r. Na podstawie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 października 1996 r. w sprawie Wielkopolskiego Parku Narodowego (DzU z 1996 r., nr 130, poz. 613), znalazł się on w granicach WPN-u. Trzcielińskie Bagno stanowi pozostałość dawnego jeziora. Obszar ten zasilany jest wodami rzeki Samicy Stęszewskiej, dopływającymi od strony Jeziora Tomickiego. Teren został objęty ochroną ze względu na lęgowiska wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Dominują tu szuwary trzciny pospolitej (zespół Phragmitetum communis), rzadziej pałki wąskolistnej (zespół Typhetum angustifoliae), turzycowiska (zespół Caricetum acutiformis). Otwarte lustro wody znajduje się obecnie tylko w środkowej części bagna, a jego powierzchnia zmniejsza się corocznie i obecnie wynosi ok 4,5 ha.

Trzcielińskie Bagno

W omawiany terenie występuje roślinność wodna, np. rogatek sztywny, osoka aloesowata, grążel żółty, grzybienie białe, jezierza morska, czy zamętnica błotna. Obrzeża bagna zajmuje pas olsów i zarośli wierzbowych. Przy granicy rośnie łanowo, podlegający ochronie całkowitej, pełnik europejski. Spotkać tu można również goździka pysznego, a także różne gatunki storczyków, jak np. kruszczyk błotny.

Trzcielińskie Bagno – interesujący obszar dla ornitologów

Trzcielińskie Bagno to obszar, w którym lęgi regularnie odbywają bąk, żuraw, gęś gęgawa, błotniak stawowy, bączek, wodnik i wiele gatunków kaczek. Omawiany teren stanowi tereny łowieckie kani rudej, bielika i puszczyka. Stwierdzono tam również występowanie większości gatunków ptaków wróblowych notowanych w WPN-ie. Od kilku lat obserwowana jest tam także wąsatka, gatunek bardzo nielicznie występujący w tej części Polski. W okresie wiosennych i jesiennych przelotów Trzcielińskie Bagno jest miejscem odpoczynku ptaków, w tym w szczególności kaczek, gęsi i żurawi.

Teren ten jest więc niezwykle interesujący, a zarazem, z uwagi na swój charakter, niedostępny. Utrudnia to prowadzenie obserwacji. Rosnąca popularność turystyki oraz fotografii przyrodniczej sprawiła, że miejsce to zaczęło być coraz częściej eksplorowane w sposób niezgodny z prawem, nierzadko z narażeniem zdrowia i życia z uwagi na jego bagienny charakter – stwierdza dr inż. Rafał Kurczewski, z-ca dyrektora WPN-u ds. ochrony przyrody i obszarów Natura 2000.

Wieża do obserwacji ornitologicznych przy Trzcielińskim Bagnie

W związku z tym, by umożliwić pasjonatom bezpieczne dla nich i dla chronionej przyrody, obserwacje przyrodnicze, z wykorzystaniem środków z Funduszu Leśnego, WPN postawił wieżę, z której rozpościera się znakomity widok na teren Trzcielińskiego Bagna.

Wieża do obserwacji ornitologicznych w WPN-ie

Obiekt nie ma charakteru wieży widokowej i nie służy do podziwiania krajobrazu. Jest dedykowany przede wszystkim turystyce ornitologicznej, tzw. birdwatching’owi. Ma służyć osobom posiadającym już pewną biegłość w obserwacjach przyrodniczych, a także wszystkim miłośnikom przyrody, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę bądź rozpoczynają przygodę pod okiem bardziej doświadczonych przewodników. Jednocześnie ułatwia prowadzenie obserwacji pracownikom Parku w ramach monitoringu przyrodniczego – tłumaczy dr Kurczewski.

Wieża do obserwacji ornitologicznych

Wieża, z uwagi na swoje przeznaczenie jest ukryta w ścianie lasu nie wystając ponad korony drzew. Dzięki temu z jednej strony wtapia się w naturalny krajobraz a jednocześnie pozwala obserwatorom dotrzeć do bardzo ciekawego przyrodniczo terenu, nie płosząc jego mieszkańców – przekonuje WPN. Na wieży zamontowano duże tablice prezentujące gatunki ptaków, które można zobaczyć w tym terenie. Ilustracje są przygotowane tak by ułatwić rozpoznawanie poszczególnych gatunków. – Znajdziemy tu sylwetki ptaków na wodzie, w locie, a wypadku różnic wynikających z dymorfizmu czy też wieku, również rysunki samicy, samca oraz osobnika młodocianego. Wszystkie tablice edukacyjne związane z projektem wykonał znany rysownik a jednocześnie przyrodnik – Dawid Kilon – dopowiada R. Kurczewski.

Wieża do obserwacji ornitologicznych – warto zabrać sprzęt optyczny!

Ponieważ wieża nie ma charakteru atrakcji masowej, miejsca parkingowe, dla maksymalnie pięciu samochodów, przygotowano kilkaset metrów od obiektu.

WPN zaleca osobom zainteresowanym skorzystaniem z wieży zachowanie ciszy, w tym wyłączenie dźwięków w telefonach komórkowych

By nie płoszyć zwierząt, WPN zaleca osobom zainteresowanym skorzystaniem z wieży zachowanie ciszy, w tym wyłączenie dźwięków w telefonach komórkowych. By móc prowadzić obserwacje warto zabrać sprzęt optyczny, typu lunety czy lornetki. Warto dodać, że korzystanie z wieży jest bezpłatne, a WPN zaznacza, że obiekt jest monitorowany.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WPN

fot. 5 x WPN

Partner Portalu

Partner Portalu