Zakaz wstępu do lasów

Walka z koronawirusem. Zakaz wstępu do lasów także dla myśliwych

Do lasów nie mają wstępu także myśliwi – podkreśla Ministerstwo Środowiska (MŚ) i dodaje, że pojawiające się w mediach informacje, iż wprowadzony zakaz wstępu do lasów nie obejmuje myśliwych, to nieprawda. Od 3. do 11. kwietnia myśliwi nie mogą organizować w lesie polowań ani – tak jak każdy inny obywatel – nawet przebywać w lasach.

Zakaz wstępu do lasów obejmuje również myśliwych – zaznacza MŚ

Jak podaje MŚ, ograniczenia w dostępie do lasów, wynikają z zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) oraz decyzji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (RZZK) i są konsekwencją lawinowego wzrostu wizyt w lasach po zamknięciu terenów zieleni w miastach. Resort podkreśla, że lasy w całej Polsce, w szczególności w pobliżu miast, zaczęły być oblegane. W cieplejsze dni, a zwłaszcza w weekend na szlakach był tłok, ludzie gromadzili się na leśnych parkingach i w miejscach wypoczynkowych. Urządzane były ogniska, imprezy i spotkania. Wytyczne nakazujące zachowanie dystansu społecznego były w lasach masowo łamane.

Ministerstwo tłumaczy również, że według ekspertów wzmożone wycieczki do lasów i parków narodowych spowodowałyby transmisję wirusa na peryferia miast, co grozi pojawieniem się nowych ognisk zakażeń. Epidemiolodzy wskazują, że odnotowany wzrost zachorowań w ostatnich dniach jest właśnie skutkiem rozprężenia obserwowanego w czasie minionego ciepłego weekendu (w dniach 27-29 marca br.). Wcześniej zamknięte decyzjami dyrektorów niektóre parki narodowe (tatrzański, kampinoski) były wskazywane jako dobra praktyka przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa.

Zakaz wstępu do lasów bez wyjątków

Rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające powszechny zakaz poruszania się, przewidziało możliwość przemieszczania się myśliwych realizujących obowiązki wynikające z prawa łowieckiego, jak np. ważne dla rolników szacowanie szkód łowieckich. Tym samym rozporządzeniem wprowadzono zakaz korzystania z terenów zieleni, czyli także lasów. Od tego zakazu nie przewidziano jednak wyjątku dla myśliwych – podkreśla MŚ. Według resortu oznacza to, że myśliwi mogą się przemieszczać, ale poza zamkniętymi terenami zieleni, wyłącznie w celu szacowania szkód łowieckich, zabezpieczania pól rolników przed szkodami, dokonywania niezbędnych napraw lub wykonywania poleceń odpowiednich władz związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF), który zagraża polskim rolnikom.

Ministerstwo podkreśla, że wprowadzone ograniczenia są tymczasowe i obowiązują do soboty 11 kwietnia. „Wytrzymajmy. Im większe zaangażowanie w ograniczanie mobilności całego społeczeństwa, tym lepsze skutki naszej walki z pandemią koronawirusa. Zostańmy w domach, las poczeka!” – apeluje MŚ.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MŚ

fot. sozosfera.pl

reklama

 

partner merytoryczny