VeloSkawa

Powstanie kolejny odcinek trasy rowerowej VeloSkawa

Według informacji podanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM), powstanie kolejny odcinek trasy rowerowej VeloSkawa o długości 20 km. Połączy on Podolsze w gminie Zator z Łączanami w gminie Brzeźnica. Jak zaznacza UMWM, ma to być prawdziwa gratka nie tylko dla niedzielnych rowerzystów i rodzin z dziećmi. Nowy odcinek drogi rowerowej ma sprawić wiele radości także wszystkim, dla których poruszanie się rowerem jest prawdziwą przyjemnością!

VeloSkawa – małopolski raj dla rowerzystów

Małopolska to prawdziwy raj dla cyklistów. Nie tylko ze względu na krajobraz i liczbę atrakcji turystycznych, ale również ze względu na rozbudowaną infrastrukturę rowerową. Dzięki nowoczesnej sieci tras VeloMałopolska można bez większych przeszkód przejechać województwo wzdłuż i wszerz. Zarówno z zachodu na wschód, jak i z południa na północ – mówiła Iwona Gibas z zarządu województwa. – Teraz, dzięki kolejnej inwestycji, czyli budowie nowego odcinka trasy VeloSkawa będzie można aktywnie spędzać czas i podziwiać malownicze zakątki naszego regionu położone w powiecie oświęcimskim i wadowickim – dodała.

Już niebawem na terenie gmin Zator, Spytkowice i Brzeźnica powstanie nowy odcinek trasy rowerowej VeloSkawa, która jest jedną z ośmiu tras, wchodzących w skład VeloMalopolska. Turyści odwiedzający Małopolskę Zachodnią będą mogli nie tylko skorzystać z nowoczesnej ścieżki rowerowej, spełniającej najwyższe europejskie standardy, ale będą mogli także odwiedzić Energylandię, Dolinę Karpia, parki w Inwałdzie, Wadowice, Zamek Lipowiec czy Muzeum w Wygiełzowie. Ponadto doskonała infrastruktura komunikacyjna, a mianowicie połączenia kolejowe, między Oświęcimiem a Krakowem ułatwi turystom dotarcie do tej ścieżki – podkreśliła Iwona Gibas.

VeloSkawa częścią większej trasy

Odcinek, który łączy Podolsze z Łączanami, czyli odcinek między powiatem oświęcimskim a wadowickim jest położony w bardzo atrakcyjnym miejscu. Ta ścieżka jest częścią większej trasy, liczącej 50 km i biegnie od Podolsza do zapory w Świnnej Porębie na jeziorze Mucharskim. W tej chwili mamy już ukończony 6 km odcinek i widzimy spore zainteresowanie. Dzięki niemu można podziwiać piękne zakątki Beskidu Małego, uroki Doliny Skawy, ale również udać się do pobliskich Wadowic, związanych z osobą św. Jana Pawła II w – powiedział Rafał Stuglik, radny województwa. – Cieszę się, że inwestycja ta wpisuje się w katalog inwestycji realizowanych przez samorząd województwa małopolskiego, które umożliwiają mieszkańcom aktywne spędzania czasu na świeżym powietrzu. Oprócz ścieżek rowerowych oddaliśmy do użytku wiele takich obiektów jak m.in. tężnie solankowe, boiska sportowe czy siłownie na świeżym powietrzu – dodał radny.

Przebieg nowego odcinka

Trasa nowego odcinka VeloSkawy będzie przebiegać po prawym wale przeciwpowodziowym Wisły oraz po prawym i lewym wale potoku Spytkowickiego, pomiędzy którymi powstanie nowa kładka pieszo-rowerowa o długości 14 m. W ramach inwestycji zaplanowano również wprowadzenie projektu stałej organizacji ruchu, montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu oraz oznakowanie trasy rowerowej jako szlaku turystycznego, na odcinku o łącznej długości ok. 20 km. Termin realizacji zadania to 18 miesięcy, a jego koszt to blisko 17 mln zł.

VeloMałopolska to największa w Polsce sieć długodystansowych tras rowerowych – przypomina UMWM. Docelowo rowerzyści będą mogli skorzystać z prawie 1000 kilometrów dobrze oznakowanych tras o europejskim standardzie, które połączą najciekawsze turystycznie i przyrodniczo miejsca w regionie. Już teraz do dyspozycji cyklistów jest ponad 650 km tras VeloMałopolska.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu