Nowe odcinki Velo Baltica w gminie Dziwnów już gotowe

Mieszkańcy i turyści odwiedzający nadmorskie miejscowości gorąco kibicowali tej inwestycji podkreślił Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (UMWZ). Po kilku miesiącach intensywnych prac gotowe są nowe odcinki Velo Baltica: Dziwnówek – Radawka i Radawka – Łukęcin. To prawie 5 km wygodnej i bezpiecznej ścieżki rowerowej. Zrealizowanie tego zadania oznacza, że w gminie Dziwnów jest już w sumie ok. 25 km pięknej nadbałtyckiej trasy rowerowej.

Trasa Velo Baltica dla miłośników turystyki rowerowej

Jak przekazał UMWZ, Velo Baltica biegnie wzdłuż całego wybrzeża Morza Bałtyckiego i jest jedną z najatrakcyjniejszych tras rowerowych w Polsce. Koncepcja trasy polega na wykorzystaniu istniejących odcinków i projektów, które budowały i przygotowywały samodzielnie nadmorskie gminy. Nowe projekty, które powstają na zlecenie samorządu województwa zachodniopomorskiego, stopniowo wypełniają luki w zaplanowanej trasie. Istotną częścią koncepcji było również spójne oznakowanie całego projektu.

– Mieszkańcy i turyści odwiedzający Pomorze Zachodnie bardzo chętnie i bardzo licznie korzystają z infrastruktury rowerowej. Można powiedzieć, że przyjeżdża się do nas nie tylko nad morze, ale również „na rower” – powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Nadmorska velostrada jest najpopularniejszą w Polsce trasą rowerową – przekonuje UMWZ. Specjalne liczniki – zlokalizowane w województwie od Świnoujścia po Darłowo – rejestrują setki tysięcy rowerzystów. Z roku na rok – coraz więcej – dodaje.

Część odcinków Velo Baltica przebiega w sąsiedztwie plaż. Inne poprowadzono przez najbardziej znane miejscowości wypoczynkowe, które stają się atrakcyjną i całoroczną bazą noclegową dla rowerowych turystów. Tam, gdzie tereny nie są dostępne inwestycyjnie, trasa jest wytyczana wzdłuż dróg wojewódzkich. Głównie DW102 biegnącej z Międzyzdrojów do Kołobrzegu, przez wiele miejscowości wypoczynkowych – zauważył UMWZ.

Prawie 5 km nowej trasy

Zakończone niedawno zadanie objęło dwa takie odcinki w gminie Dziwnów, zlokalizowane wzdłuż DW102: Dziwnówek – Radawka i Radawka – Łukęcin. Powstała tu nowa trasa rowerowa o łącznej długości ponad 4,5 km. Dodatkowo wykonano oznakowanie na 5,5-km odcinku między Dziwnowem i Dziwnówkiem.

– Oddana właśnie do użytku ścieżka z Dziwnówka do Łukęcina zwiększy atrakcyjność turystyczną tych nadmorskich miejscowości i całej gminy Dziwnów. Nowa infrastruktura to lepsza dostępność, wygoda, poprawa bezpieczeństwa – podkreślił O. Geblewicz.

Wygodna droga rowerowa o zmiennej szerokości od 2,5 do 3 m ma nawierzchnię bitumiczną. Szerokość trasy pozwala bezpiecznie wyminąć się rowerom jadącym z przeciwnych kierunków. Nowo wybudowana ścieżka dzięki wysokiej jakości nawierzchni na pewno będzie popularna również wśród rolkarzy -zaznaczył UMWZ.

Velo Baltica jest jedną z czterech tras tworzących Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Wieloetapowe zadanie było współfinansowane ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Koszt dwóch zakończonych właśnie odcinków to blisko 14,7 mln zł – przekazał UMWZ.

Na podstawie: wzp.pl

fot. UMWZ

Partner Portalu

Partner Portalu