Na pomorskich szlakach

Udogodnienia dla kajakarzy na pomorskich szlakach

Na Pomorskich Szlakach Kajakowych cały czas powstają nowe miejsca przyjazne miłośnikom sportów wodnych – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (UMWP). Wśród tych obiektów są przystanie, stanice wodne, pomosty, suszarki na kajaki, wiaty, toalety, a nawet miejsca na ognisko.

Na pomorskich szlakach powstają nowe miejsca dla wioślarzy

Jak podaje UMWP, już od kilku tygodni kajakarze mogą korzystać z nowych przystani m.in. w Starej Brdzie Pilskiej nad rzeką Brdą, Płociszu nad Rudą oraz w Tuchomiu nad Kamienicą.

Nowe przystanie czekają na kajakarzy na Brdzie i Rudej. W Starej Brdzie Pilskiej (gm. Koczała) nad Brdą miłośnicy kajakarstwa będą mogli schować się pod wiatą, skorzystać z toalety oraz zrobić ognisko i spokojnie odpocząć na łonie natury – zapewnia UMWP. Jednocześnie urząd marszałkowski przekonuje, że spływ kajakowy na Brdzie to dobry pomysł na weekendowy wypad rodzinny – „rzeka jest bardzo urokliwa i zmienna, ale jednocześnie na większości odcinków łatwa. Tutaj warto też zacząć swoją przygodę z kajakarstwem”. Właśnie w środkowym odcinku Brdy w Swornegaciach, w Swornegaciach Kokoszka (gm. Chojnice) oraz Ciecholewy (gm. Konarzyny) powstały przystanie przeznaczone dla kajakarzy. Można tam skorzystać z pomostu, wiat, suszarek na kajaki, a także miejsc na ognisko.

Z kolei nowa stanica w Płociszu (gm. Koczała) jest – wg UMWP – idealnym miejscem do rozpoczęcia spływu kajakowego rzeką Rudą. Do dyspozycji wioślarzy oddano tam m.in. nową wiatę, wygodne ławostoły oraz toaletę. Ruda to rzeka, która z pewnością spodoba się miłośnikom natury – przekonuje UMWP – jest tam bowiem wyjątkowo cicho i spokojnie, a podczas spływu można podziwiać nie tylko niezwykle czystą wodę, ale i piękne widoki leśne. Na szlaku Rudy można też zobaczyć pomnik przyrody – Dąb Zygmunta, który ma około 300 lat.

Ławki, wiaty oraz miejsca na rozpalenie ogniska nad Kamienicą

Według informacji podanej przez UMWP, miłośnicy kajaków mogą też korzystać z czterech nowych przystani na Kamienicy, a są one zlokalizowane w Tuchomiu, Modrzejewie, Modrzejewie Młyn (gm. Tuchomie) i w Kamieńcu (gm. Kołczygłowy). Kajakarze mają do dyspozycji: ławki, wiaty oraz miejsca na rozpalenie ogniska. Dodatkowo na przystani w Tuchomiu można skorzystać z łazienki i toalety.

Jak podaje urząd marszałkowski, Kamienica to rzeka wymagająca. Liczne drzewa i kamienie w nurcie rzeki powodują, że szlak kajakowy należy do trudnych. Z tego względu Kamienica nadaje się przede wszystkim dla doświadczonych kajakarzy i pływających w jednoosobowych kajakach. Przeszkody wymagają dużych umiejętności, dlatego rodziny z dziećmi powinny wybrać łatwiejsze trasy. Zaleca się pokonanie Kamienicy w trzech etapach: pierwszy od Tuchomia do Modrzejewa (9 km), drugi od Modrzejewa do Kamieńca (14 k), a trzeci Kamieńca do Gałąźni Małej (11 km).

Na podstawie pomorskie.eu

fot. UMWP. Na zdjęciu nowa przystań na Kamienicy w Modrzejewie (gm. Tuchomie).