Turystyka kajakowa

Turystyka kajakowa ze wsparciem

Kajakowa mapa Pomorza Zachodniego coraz atrakcyjniejsza, przekonuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (UMWZ), który dodaje też, że w planach są już kolejne inwestycje z tej dziedziny.

W Zachodniopomorskiem przyszedł czas na kontynuację inwestycji związanych z rozwojem turystyki kajakowej. Jak przystało na region z wodą związany, władze samorządu województwa przeznaczyły kolejne unijne fundusze na zmiany w infrastrukturze tego typu. To prawie 14 mln zł, z których skorzysta kolejnych trzech beneficjentów – zaznacza UMWZ.

Rzeki: Odra, Ina, Parsęta czy Drawa, ale także zachodniopomorskie jeziora to doskonałe miejsca do uprawiania aktywnej turystyki wodnej. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego na mapie Pomorza Zachodniego przybędzie niebawem kolejnych przestrzeni przeznaczonych dla miłośników kajaków. W ramach tzw. Papieskiego Szlaku Kajakowego, w dorzeczu Parsęty, na Wieprzy i Grabowej oraz na Drawie, pojawią się nowe bądź zostaną zmodernizowane przystanie wraz z infrastrukturą rekreacyjno-wypoczynkową. To efekt rozstrzygniętego konkursu w działaniu 4.9 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 (RPO) „Rozwój zasobów endogenicznych”.

Turystyka kajakowa w województwie zachodniopomorskim z dofinansowaniem

Wsparcie trafi do kolejnych trzech beneficjentów, a są nimi Gmina Sławno, Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Wokół Drawy. Dofinansowane inwestycje zaplanowano na lata 2019-2021.

Szukamy różnych sposób, aby turyści powracali na Pomorze Zachodnie. Jak pokazują statystyki, chętnych do kolejnych odwiedzin naszego województwa nie brakuje. Jedną z propozycji poszerzających regionalną ofertę na aktywny odpoczynek jest – po żeglarskiej i rowerowej – turystyka kajakowa. Nie brakuje nam przecież akwenów, które się do tego idealnie nadają, a także pozwalają poznać bogactwo oraz różnorodność zachodniopomorskiej natury – podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Jak podaje UMWZ, w konkursie dofinansowane zostały projekty obejmujące prace na rzecz budowy, rozbudowy bądź modernizacji śródlądowej infrastruktury kajakowej. Do ubiegania się o wsparcie uprawnione były jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe lub partnerstwa tych podmiotów. Fundusze można było przeznaczyć na prace związane z wykonaniem zejść do wody, sanitariatów, małej infrastruktury, oznakowania szlaku czy punktów przesiadkowych w połączeniu z trasami rowerowymi oraz z organizacją pół biwakowych i zaplecza socjalnego. Nabór wniosków trwał od kwietnia do lipca br., a rozstrzygnięcie nastąpiło 30 listopada br.

Pula środków w postępowaniu, która początkowo wynosiła 7,5 mln zł , została zwiększona do niespełna 14 mln zł.

Urząd marszałkowski podkreśla, że są to kolejne eurofundusze przeznaczone na nowoczesną infrastrukturę kajakową, jakie trafiły do beneficjentów w perspektywie 2014-2020. We wcześniejszym naborze wniosków na działania w tym zakresie rozdysponowano ponad 2 mln zł. Po dofinansowanie sięgnęło wówczas pięciu beneficjentów. Na przykład Gmina Kołbaskowo podniosła do standardów europejskich warunki na przystani w Siadle Dolnym, a Gmina Świeszyno zmodernizowała infrastrukturę na szlaku elektrowni wodnych.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UMWZ

fot. pixabay.com

 

reklama