szlaki wodne

Turystyczne szlaki wodne w Pomorskiem

Od przyszłego roku kajakarze i miłośnicy sportów wodnych będą mogli korzystać z nowych stanic wodnych, miejsc odpoczynku i odnowionych szlaków żeglugi w woj. pomorskim – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (UMWP). W środę, 27 listopada br. marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali umowy o dofinansowanie projektów o łącznej wartości ponad 34 mln zł.

Turystyczne szlaki wodne na Pętli Żuławskiej oraz na Zatoce Gdańskiej

Wartość wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO) wynosi ponad 23,2 mln zł. Umowy o dofinansowanie podpisywali włodarze miast, gmin, a także podmioty prywatne, które są odpowiedzialne za realizację zadań z zakresu rozwoju pomorskich szlaków kajakowych oraz turystyki wodnej. To między innymi przedstawiciele Gdańska, Redy, Wejherowa oraz gmin Potęgowo i Czarna Dąbrówka – wskazuje UMWP.

Pierwsze trzy umowy dotyczą rozwoju turystyki wodnej na Pętli Żuławskiej oraz na Zatoce Gdańskiej. – Dzięki realizacji wielu inwestycji w województwie pomorskim powstanie nowoczesna infrastruktura żeglarska. Nowe przystanie żeglarskie połączą sieć Pętli Żuławskiej z portami Zatoki Gdańskiej. Chcemy tym samym udostępnić mieszkańcom i turystom dziedzictwo kulturowe i naturalne delty Wisły oraz zatoki – powiedział Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego. Powstaną m.in. nowe pomosty z trapami i umocnieniami brzegu, wygodne drogi dojazdowe z miejscami postojowymi, oświetleniem hybrydowym i monitoringiem – dodaje UMWP.

Dzięki nowym inwestycjom zostanie rozbudowany już istniejący Port Jachtowy w Górkach Zachodnich. Docelowo do końca grudnia 2021 r. w porcie będzie mogło cumować 235 jednostek. Zbudowana zostanie także nowa przystań żeglarska w Sobieszewie z nowoczesnym hangarem i bosmanatem. Natomiast Akademicki Klub Morski Gdańsk odnowi przystań klubową w Górkach Zachodnich. Do dyspozycji żeglarzy będą nowe pomosty cumownicze i nabrzeża. Łącznie te trzy inwestycje będą kosztowały prawie 32 mln zł, a unijne dofinansowanie to prawie 20 mln zł.

Wygodne szlaki kajakowe w Pomorskiem

Urząd marszałkowski informuje, że na terenie województwa pomorskiego znajduje się ponad 30 rzek i tysiąc kilometrów szlaków kajakowych. – Od kilku lat konsekwentnie pracujemy nad poprawieniem jakości naszych szlaków kajakowych. Dobór beneficjentów nie jest przypadkowy. Mamy tu projekty z Łupawy i Redy. One wszystkie łączą się ze sobą. To projekty sieciowe. Podobnie, jak przystanie jachtowe. Razem tworzą wspaniały produkt turystyczny – podkreślił marszałek Struk.

W ramach projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe nowe stanice i przystanie zostaną wyposażone m.in. w stojaki na kajaki, wiaty, ławki, kosze na śmieci, paleniska, suszarki do kajaków, tablice informacyjno-promocyjne, przenośne sanitariaty, stojaki na rowery oraz lampy solarne. Szlaki zostaną prawidłowo oznakowane, dzięki czemu będą bezpieczniejsze – wylicza UMWP.

Na rzece Reda powstaną nowe miejsca wyjmowania i wodowania kajaków, schody terenowe i rynny do spuszczania kajaków. Powiększy się też przystań kajakowa w Miejskim Parku Rodzinnym w Redzie. – Kwota naszego projektu może nie jest wielka, to prawie 223 tys. zł, ale pracy jest naprawdę dużo. Powstanie wspaniałe miejsce. Dzięki takim inwestycjom nasza Reda staje się coraz piękniejsza – stwierdził Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy.

Szlaki kajakowe w Pomorskiem do rozbudowy

Z kolei Wejherowo zainwestuje w nową przystań, podest, dwie wiaty, pięć stojaków dla rowerów z zestawem naprawczym oraz miejsca postojowe dla rowerów. Będzie można z nich korzystać już od końca przyszłego roku.

Rozbudowane zostaną także szlaki kajakowe na rzece Łupawa poprzez postawienie nowych przenosek i przystani. Gmina Czarna Dąbrówka oznakuje łącznie 20 km szlaku. W miejscowości Kozin przy Łupawie powstanie nowa, ogólnodostępna przystań z budynkiem, wiatą, miejscami parkingowymi i oświetleniem. Przystań będzie punktem etapowym spływów nad Łupawą. Nowa stanica powstanie także nad jeziorem Jasień i będzie to punkt początkowy spływów Łupawą.

Inwestycje w ramach tych umów opiewają na kwotę ponad 4,2 mln zł, a dofinansowanie ze środków programu operacyjnego wynosi prawie 3,4 mln zł.

Na podstawie pomorskie.eu

fot. A. Chalińska/Pomorskie.eu