Park Narodowy otwarty

Tatrzański Park Narodowy otwarty dla turystów!

Od dziś, czyli od poniedziałku 4. maja, zgodnie z rządową polityką łagodzenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, Tatrzański Park Narodowy (TPN) zostaje ponownie udostępniony dla ruchu turystycznego.

Park narodowy otwarty dla turystów, ale dyrekcja apeluje o stosowanie zaleceń sanitarnych

Dyrekcja TPN-u apeluje o stosowanie się do zaleceń związanych z epidemią i rekomenduje zakup biletów drogą elektroniczną, poprzez stronę internetową TPN-u (tpn.pl) oraz aplikacje SkyCash i mPay.

Jak zaznacza TPN, wprawdzie w lasach nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust, ale warto je zasłonić, kiedy widzimy, że wokół jest dużo ludzi. Twarz należy natomiast zasłaniać na parkingach i w punktach poboru opłat za wstęp. Należy zachowywać dystans od innych turystów i unikać miejsc koncentracji ludzi na szlaku i w miejscach odpoczynku.

Na szlakach, na których dochodzi do największej koncentracji turystów, będą obowiązywały limity wejść – dodaje TPN i zaznacza, że szczegóły w tym zakresie zostaną podane wkrótce.

Tatrzański Park Narodowy otwarty, lecz warto sprawdzać informacje

Służby parku zachęcają również do zabierania własnego prowiantu, ponieważ na razie większość punktów gastronomicznych jest zamknięta.

Warto też pamiętać, że infrastruktura w TPN-ie nie jest dezynfekowana. Tym samym lepiej unikać dotykania barierek, ławek, stołów, bez zabezpieczenia rąk w postaci rękawiczek. Po powrocie ze szlaku należy dokładnie umyć ręce. Trwają też prace nad wdrożeniem nowych zasad sanitarnych dotyczących obiektów i infrastruktury (punkty wejścia i toalety), tak żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo odwiedzającym park.

Przy okazji TPN przypomina, by przed wyjściem w góry sprawdzić komunikat turystyczny na stronie internetowej parku. Warto również pamiętać, by na terenie TPN-u, poruszać się wyłącznie szlakami turystycznymi, a swoje śmieci zabrać ze sobą oraz by nie dokarmiać i nie płoszyć zwierząt.

Jak zaznacza TPN, Punkt Informacji Turystycznej oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN pozostają zamknięte do czasu wprowadzenia odpowiednich zasad bezpieczeństwa, a informacji turystycznych można zasięgnąć mailowo: infotur@tpn.pl oraz telefonicznie pod numerem” 18 20 23 300.

Działanie schronisk dostosowane będzie do obowiązujących obecnie przepisów związanych z noclegami oraz usługami gastronomicznymi, a kolej linowa na Kasprowy Wierch ruszy od 4 maja. Z kolei transport konny na terenie TPN-u jest zawieszony do odwołania. Nieczynna do odwołania pozostaje również Jaskinia Mroźna.

Po konsultacji z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym podjęta została decyzja, że w tym sezonie teren TPN-u pozostanie już zamknięty dla narciarstwa (w tym skiturowego).

Tatrzański Park Narodowy otwarty, jednak część szlaków zamknięta w okresie zimowym

Ze względu na obryw skalny nadal do odwołania zamknięty jest odcinek Świnica–Zawrat oraz inne szlaki zamykane corocznie na okres zimowy do 15 maja (lista w komunikacie turystycznym na stronie tpn.pl/zwiedzaj). Dyrekcja TPN-u apeluje również o niewchodzenie na lód na tatrzańskich stawach i przypomina, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu.

Życzymy wszystkim satysfakcjonującego pobytu na łonie natury, ale namawiamy do takiego korzystania z Parku, które nie narazi innych użytkowników ani służb. Będziemy obserwować, jak rozkłada się ruch, i stosownie do tego podejmować kolejne działania, dlatego prosimy o sprawdzanie komunikatu turystycznego, gdzie zamieszczamy wszystkie istotne dla turysty i aktualne informacje – podsumowuje Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN-u.

Na podstawie informacji nadesłanej przez TPN

fot. TPN