Szlak rowerowy i ścieżka przyrodnicza

Szlak rowerowy i ścieżka przyrodnicza

Utworzenie rowerowego szlaku wód mineralnych przebiegającego przez miejscowości gminy Muszyna i budowa ścieżki przyrodniczej w krynickich lasach – to kolejne projekty, którymi uzdrowiska z Sądecczyzny chcą przyciągnąć do siebie więcej odwiedzających.

Na ich realizację właśnie przyznano unijne wsparcie – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM).

Szlak rowerowy i ścieżka przyrodnicza z unijnym dofinansowaniem

Za niespełna dwa lata, pod koniec 2019 r. na turystów przebywających w okolicach Muszyny, którzy przy okazji lubią rowerowe wycieczki, czekać będzie nie lada gratka – zaznacza urząd marszałkowski. Chodzi o Rowerowy Szlak Wód Mineralnych, który przebiegać będzie przez położone na terenie gminy Muszyna miejscowości: Żegiestów, Milik, Szczawnik, Złockie, Jastrzębik i Muszynę. Będzie on liczył niemal 33 km długości. Dzięki niemu na dwóch kółkach można będzie odwiedzić cenne przyrodniczo obszary, w tym źródła wody mineralnej „Kazimierz” w Miliku, źródełko „Za Cerkwią” w Szczawniku, największą w Polsce mofetę i źródło św. Łukasza w Jastrzębiku, źródło „Anna” i dwie pijalnie wody mineralnej: „Milusia” i „Antoni” w Muszynie.

Na całej długości trasa będzie oznaczona, wyposażona w tablice informacyjne i 13 miejsc postojowych. Taka organizacja trasy ma ułatwić poruszanie się po niej także mniej doświadczonym rowerzystom oraz rodzinom.

Miłośników turystyki rowerowej ucieszy na pewno fakt, że trasa będzie się łączyć z europejską drogą rowerową – EuroVelo11 przebiegającą przez tę uzdrowiskową gminę. Na realizację tej inwestycji gmina Muszyna otrzymała ponad 1,1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO).

Park uzdrowiskowy i naturalne rozlewisko

Przy wsparciu z funduszy unijnych zostanie zrealizowany nowoczesny park uzdrowiskowy o powierzchni ok. 3 ha. Miasto ma w ten sposób zyskać kolejną atrakcję turystyczną. Projekt ma obejmować kilka elementów: staw odzwierciedlający naturalne rozlewisko, w którym znajdą swój dom m.in. żaby i traszki. Zostanie też na nim usypana ptasia wyspa porośnięta krzewami i szuwarami, staną też woliery dla ozdobnych ptaków. Koszt wszystkich prac oszacowano na prawie 7 mln zł, z czego blisko 5,2 mln zł pokryje unijna dotacja.

Wieża widokowa ze ścieżką przyrodniczo-edukacyjną

Jednak – jak zaznacza UMWM – prawdziwym turystycznym odkryciem Krynicy-Zdroju może okazać się wieża widokowa wraz ze ścieżką przyrodniczo-edukacyjną poprowadzona w koronach krynickich drzew. Będzie się z niej rozpościerać wspaniały widok na Beskid Sądecki. Trasa spacerowa ma liczyć 900 m, a kończyć ją będzie 40-metrowa wieża widokowa usytuowana na szczycie Drabiakówki.

Obiekt będzie drewniany, co czyni go unikatowym w skali kraju, a może nawet poza jego granicami. Projekt uzupełnią przystanki edukacyjne i zręcznościowe. Trasę zaplanowano tak, aby spokojnie wjechali na nią np. rodzice z dziecięcymi wózkami. Natomiast jedną z dróg powrotnych będzie 20-metrowa zjeżdżalnia.

Dofinansowanie do realizacji tego projektu z RPO wynosi ponad 3,5 mln zł. A pierwsi turyści będą mogli z niej skorzystać już we wrześniu br.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. pixabay.com