Świętokrzyskie szlaki

Świętokrzyskie szlaki w aplikacji turystycznej

W piątek, 3 czerwca br., w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której zaprezentowano uruchomiony w ostatnich dniach portal turystyczny i aplikację „Świętokrzyskie szlaki turystyczne” – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego (UMWŚ). Wzięli w niej udział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Piotr Kisiel, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych UMWŚ oraz Jerzy Kapłon, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK).

Portal i aplikacja prezentujące świętokrzyskie szlaki – użytecznymi narzędziami dla turystów

Jak zaznacza UMWŚ, platforma „Świętokrzyskie szlaki turystyczne” jest rozbudowanym i użytecznym narzędziem dla turystów. Umożliwia przeglądanie szlaków oraz planowanie własnych wycieczek z wykorzystaniem rozbudowanego modułu mapowego. System pokazuje dokładny przebieg trasy, profil wysokościowy i prognozę pogody w okolicy. Platforma zwiera również bazę atrakcji turystycznych z opisem i zdjęciami.

Jak podkreśla marszałek Bętkowski, uruchomienie platformy jest odpowiedzią na zmiany w nawykach turystów, które wyzwoliła pandemia Covid-19. – We współpracy z PTTK udało nam się stworzyć multimedialną platformę składającą się z aplikacji i portalu, z której mam nadzieję licznie korzystać będą turyści. Staramy się jako Świętokrzyskie podążać za nowymi trendami technologicznymi w promocji turystyki, czego wyrazem jest prezentowany właśnie system. Liczne badania potwierdzają, że turyści coraz częściej korzystają z możliwości wypoczynku poza zatłoczonymi centrami turystycznymi korzystając z sieci wytyczonych szlaków turystycznych głównie pieszych, rowerowych i kajakowych. Województwo świętokrzyskie ma w tym zakresie wiele do zaoferowania, co potwierdza choćby rosnąca liczba turystów odwiedzających Świętokrzyski Park Narodowy. Mam nadzieję, że portal i aplikacja zostanie ciepło przyjęta przez turystów i będzie ich wspierać w przemierzaniu pięknych zakątków województwa świętokrzyskiego – powiedział marszałek Bętkowski.

Świętokrzyskie szlaki platforma przygotowana na zlecenie samorządu województwa

Platforma została przygotowana na zlecenie Województwa Świętokrzyskiego przez PTTK, które od kilku lat wdraża autorski system promocji szlaków turystycznych w Internecie.

Portal www.swietokrzyskie.szlaki.pttk.pl oraz powiązana z nim aplikacja mobilna, jest pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem dedykowanym w całości dla województwa świętokrzyskiego. Z platformy korzystać będą mogli również turyści zagraniczni ponieważ przygotowana została wersja angielskojęzyczna portalu i aplikacji – podkreślił Tomasz Jamka.

Z kolei dyrektor Kisiel zwrócił uwagę, że na platformie dostępnych jest obecnie 50 świętokrzyskich turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości 1496 km oraz 22 szlaki rowerowe liczące 943 km. Platforma jest administrowana przez pracowników Oddziału Turystyki UMWŚ, którzy dbają o aktualizację danych, w szczególności wprowadzanie danych o nowych szlakach i atrakcjach turystycznych. Wykonawca platformy, tj. PTTK zapewnia hosting portalu, utrzymanie aplikacji w sklepach oraz pełne wsparcie techniczne. Aplikacja jest bezpłatna, można ją ściągnąć na telefon ze sklepu z aplikacjami – zaznacza UMWŚ.

Zarówno portal, jak i aplikacja będą dalej rozwijane – zapewnia urząd marszałkowski i dodaje, że w bieżącym roku Województwo Świętokrzyskie pozyska inwentaryzację wszystkich znakowanych turystycznych szlaków rowerowych w regionie. Materiały po odpowiedniej obróbce umieszczone zostaną na portalu i w aplikacji.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama