ścieżka rowerowa na nieczynnym torowisku

Będzie ścieżka rowerowa na nieczynnym torowisku

Nieczynne torowisko zamieni się w ścieżkę rowerową. Dla jednych będzie to alternatywa w dotarciu do pracy, dla drugich atrakcja turystyczna – zaznacza Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (UMWZ).

Ścieżka rowerowa na nieczynnym torowisku z unijnym dofinansowaniem

Jednak zarówno mieszkańcy, jak i turyści na nową infrastrukturę rowerową będą musieli jeszcze poczekać. Bowiem budowa liczącej ponad 11 km trasy prowadzącej z Kozielic do Tetynia ruszy dopiero na początku 2021 r. Trasa przebiegnie po śladzie nieczynnego torowiska. W ciągu drogi znajdą się trzy punkty obsługi rowerzystów. Będą wyposażone w altaną rekreacyjną, ławki, miejsce na ognisko, kosze i stojaki na rowery. Dodatkowo nie zabraknie tablic informacyjnych z oznaczeniami miejscowości i odległościami do nich, a także charakterystycznych miejsc, np. z pięknymi widokami.

Rowerowa inwestycja to forma rewitalizacji dawnej infrastruktury komunikacyjnej oraz nadanie jej nowych użytecznych funkcji – tłumaczy UMWZ. Najpierw nowa droga rowerowa musi zostać zaprojektowana, a dopiero w dalszej kolejności będzie mogła być budowana. Tymczasem inwestycja ma zagwarantowany mocny zastrzyk unijnego wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 (RPO).

Przedsięwzięcie kosztować będzie władze gminy Kozielice 5 mln zł. Urząd marszałkowski na ten cel przeznaczy, z puli eurofunduszy, prawie 3,6 mln zł. Unijna dotacja pozwoli pokryć aż 90% zaplanowanych wydatków. Realizacja projektu ma się rozpocząć w połowie 2020 r. Prace budowlane ruszą zaś w styczniu 2021 r., by zakończyć się najpóźniej w listopadzie 2022 r.

Umowa o dofinansowanie inwestycji została podpisana przez Jarosława Rzepę, wicemarszałka województwa, w sobotę, 25 maja br.

Na podstawie www.wzp.pl

fot. Kristine Lejniece z Pixabay

 

reklama