Przeglądy szlaków i infrastruktury turystycznej

Przeglądy szlaków i infrastruktury turystycznej w Nadleśnictwie Elbląg

Leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg zapewniają, że każdego roku wiosną, przed rozpoczęciem sezonu turystycznego, przeprowadzają przeglądy obiektów turystycznych na podległym im terenie.

Przeglądy szlaków i infrastruktury turystycznej przed sezonem

W ramach przeglądu sprawdzane są wiaty, ławy, miejsca parkowania i wieże obserwacyjne, a także punkty widokowe, ścieżki edukacyjne, kładki, schody i wszelkie inne obiekty wykorzystywane przez przyjeżdzających do lasu turystów. Leśnicy wskazują przy tym, że oprócz obiektów turystycznych dokonywane są także przeglądy szlaków turystycznych pod względem bezpieczeństwa. Wykonywany jest przegląd drzew, które rosną w najbliższym sąsiedztwie szlaków. Po przeglądzie wyznaczane są drzewa, które w wyniku silnych wiatrów uległy przechyleniu i „wiszą” nad szlakiem oraz te, które porażone są przez grzyby, mają wypróchniały pień, są suche lub z innych powodów mogą się złamać albo wywrócić.

W ostatnich dniach m.in. w leśnictwie Kadyny oraz leśnictwie Jagodno wzdłuż czerwonego szlaku Kopernikowskiego wykonywane zostały prace związane z usunięciem niebezpiecznych drzew. Po ścięciu, część drzew została pozostawiona przy szlaku, będzie można na nich wypocząć, a z czasem ulegną rozpadowi, stając się miejscem do życia dla organizmów żyjących w środowisku tak zwanego martwego drewna.

Kilka słów przypomnienia o zasadach zachowania w lesie

Wszystkim osobom, które w najbliższych dniach wybierają się do lasu leśnicy przypominają, że na terenie Nadleśnictwa Elbląg (lasy Wysoczyzny Elbląskiej i Mierzei Wiślanej) w dalszym ciągu obowiązuje zakaz rozpalania ognia, zamknięte są wieże obserwacyjne w Kadynach, na „Wielbłądzim Garbie” i „Górze Pirata” oraz zalecany jest ruch jednostronny na edukacyjnej ścieżce przyrodniczo-historycznej w Kadynach (wejście do klasztoru – schodami, zejście – jedną z dwóch pętli ścieżki edukacyjnej). Nadleśnictwo zachęca by przy planowaniu wycieczki do lasu korzystać z darmowej aplikacji mobilnej „Kraina Buka”.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Nadleśnictwo Elbląg

fot. Nadleśnictwo Elbląg