Siedmiokilometrowa ścieżka rowerowa

Powstanie siedmiokilometrowa ścieżka rowerowa

Nowa siedmiokilometrowa ścieżka rowerowa powstanie przy drodze wojewódzkiej nr 273 i połączy Toruń z Cierpicami – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego (UMWK-P). Inwestycja warta 9 mln zł jest możliwa dzięki współpracy samorządu województwa, gminy Wielka Nieszawka i starostwa powiatowego w Toruniu. W poniedziałek (21 września) w UMWK-P podpisana została umowa z wykonawcą.

Siedmiokilometrowa ścieżka rowerowa połączy Toruń z Cierpicami

W uroczystości wzięli udział Piotr Całbecki, marszałek województwa, Zbigniew Sosnowski, wicemarszałek, a także Elżbieta Piniewska, przewodnicząca sejmiku. Ponadto w podpisaniu umowy uczestniczyli Kazimierz Kaczmarek, członek zarządu powiatu toruńskiego, Krzysztof Czarnecki, wójt Wielkiej Nieszawki i Przemysław Dąbrowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy oraz reprezentujący firmę – wykonawcę Rafał Szymczak, prezes Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego z Nakła nad Notecią.

Rower to nie tylko sposób na aktywny wypoczynek, ale też tani i praktyczny środek komunikacji, z którego mieszkańcy regionu korzystają coraz częściej. Bezpieczne i wygodne ścieżki zachęcają, by wybrać rower jako alternatywę dla samochodu. W obecnej perspektywie naszym priorytetem jest by powstawały długie trakty łączące kilka gmin i powiatów – powiedział marszałek Całbecki.

Siedmiokilometrowa ścieżka rowerowa i bezpieczny przejazd dla cyklistów

Jak zaznacza UMWK-P, nowa ścieżka rowerowa umożliwi miłośnikom dwóch kółek bezpieczny przejazd z Torunia (przez Małą Nieszawkę i Wielką Nieszawkę) aż do Cierpic. Tam połączy się ze ścieżką gminną powstającą wzdłuż ul. Ogrodowej. Wraz z nową drogą rowerową zbudowane zostaną chodniki, ciągi pieszo-rowerowe i zatoki autobusowe oraz dwa przepusty i kładka. Zaplanowano również budowę miejsc parkingowych dla rowerzystów oraz zjazdów do posesji. Prace potrwają ok. 12 miesięcy, a inwestycja zostanie objęta siedmioletnią gwarancją.

Urząd marszałkowski podkreśla, że projekt inwestycji był konsultowany z lokalnymi społecznościami. Wartość przedsięwzięcia to ponad 9 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki Unii Europejskiej przyznane tej inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, a 2,6 mln zł pochodzi z budżetów samorządu województwa, gminy Wielka Nieszawka i powiatu toruńskiego.

Nowa ścieżka rowerowa będzie kontynuacją inwestycji zrealizowanej w 2015 roku w granicach miasta Torunia (rozbudowa ulicy Nieszawskiej) – dodaje UMWK-P.

Na podstawie www.kujawsko-pomorskie.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama