w czasie ferii zimowych, wobec trwającej pandemii i związanych z nią ograniczeń, leśnicy dołączają do środowisk propagujących wyprawy „tutaj”, czyli odkrywanie najbliższej okolicy.

Odkrywanie najbliższej okolicy, czyli wyprawy do rezerwatów

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu (RDLP) zwraca uwagę, że w czasie ferii zimowych, wobec trwającej pandemii i związanych z nią ograniczeń, leśnicy dołączają do środowisk propagujących wyprawy „tutaj”, czyli odkrywanie najbliższej okolicy. Jak zaznacza RDLP, okazuje się, że również w lasach nie brakuje miejsc wartych odwiedzenia i na dowód tego, na podstawie informacji przygotowanej przez Pawła Kosina z Nadleśnictwa Daleszyce, zaprezentowała propozycje wypraw do lasu z terenu sześciu nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”.

Odkrywanie najbliższej okolicy przez Puszczę Świętokrzyską…

Pierwsza propozycja to rezerwat Cisów im. prof. Zygmunta Czubińskiego (GPS: 50.773576, 20.898138), który utworzony został w 1970 r. Obejmuje on drzewostany o charakterze zbliżonym do naturalnego i pierwotnego, jakie dominowały przed wiekami w Górach Świętokrzyskich – wskazuje RDLP.

rezerwat Cisów

Zaproponowany do odwiedzenia teren w całości porasta starodrzew mieszany, w których dominują jodły, buki i modrzewie, a także dęby oraz graby. Najstarsze drzewa – buki i modrzewie mają ok 200 lat i imponują wymiarami. W rezerwacie wzrok przyciągają również parowy i wąwozy oraz płynące ich dnem okresowe strumyki.

Nazwa rezerwatu nawiązuje do leżącej nieopodal miejscowości, w której rosły i nadal rosną liczne cisy, w tym okazy pomnikowe. Jednak, jak zaznaczają leśnicy, w samym rezerwacie cisów nie stwierdzono.

Przez rezerwat, Nadleśnictwo Daleszyce – gospodarz terenu, poprowadziło leśną, przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną im. Wybranieckich.

Leśnicy podpowiadają, że do rezerwatu najłatwiej dotrzeć z miejscowości Cisów Pasieka, gdzie można zostawić samochód na składnicy drewna i po dosłownie 200-metrowym spacerze dotrzeć do granic rezerwatu. Do rezerwatu turystów doprowadzi również niebieski szlak z Chęcin do Łagowa, który wiedzie skrajem rezerwatu.

Odkrywanie najbliższej okolicy po rozsypanych głazach…

Mówiąc gołoborze większość myśli – Święty Krzyż lub Łysica, warto jednak wiedzieć, że dosłownie 10 km w linii prostej, od Łyśca znajduje się nie mniej imponujące rumowisko skalne – podkreśla RDLP, wskazując na rezerwat Szczytniak zlokalizowany na terenie Nadleśnictwa Łagów (GPS: 50.828047, 21.155227).

Na zboczu góry Szczytniak w Paśmie Jeleniowskim znajduje się gołoborze, na które można dotrzeć szlakami turystycznymi – czerwonym, Głównym Szlakiem Świętokrzyskim z Gołoszyc do Kuźniaków, od którego na szczycie Szczytniaka należy zboczyć o ok 200 m lub czarnym od miejscowości Skoszyn – wskazują leśnicy.

Jak podkreśla RDLP, rumowisko głazów piaskowca kwarcytowego urzeka swą surowością, ale dostrzec można na nim postępującą sukcesję naturalną. Co istotne, w przeciwieństwie do gołoborza na Św. Krzyżu, można tu legalnie wejść na rumowisko.

Rezerwat Szczytniak jest też leśnym rezerwatem z charakterystyczną dla Gór Świętokrzyskich szatą roślinną – otaczają go drzewostany jodłowo-bukowe.

Rezerwat Perzowa Góra, czyli odkrywanie najbliższej okolicy

w czasie ferii zimowych, wobec trwającej pandemii i związanych z nią ograniczeń, leśnicy dołączają do środowisk propagujących wyprawy „tutaj”, czyli odkrywanie najbliższej okolicy.

Rezerwat Perzowa Góra (GPS: 50.972959, 20.384972) – to wg leśników – jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko na terenie Nadleśnictwa Kielce, ale i w świętokrzyskich lasach. Szczyt Perzowej usiany jest blokami czerwonego piaskowca triasowego zwanego tumlińskim. Cały obiekt znajduje się w otoczeniu malowniczego lasu, przez który wiedzie ścieżka z ułatwiającymi poruszanie się schodami i drewnianymi podestami, wiodąca na szczyt góry z najefektowniejszymi utworami skalnymi.

W najwyższej części muru skalnego znajduje się grota (częściowo sztucznie powiększona), w której jak głosi miejscowa tradycja już od czasów Kazimierza Wielkiego znajduje się kaplica Św. Rozalii.

Rezerwat znajduje się pomiędzy miejscowościami Hucisko i Kuźniaki w gminie Strawczyn, a przez jego teren przebiega czerwony – Główny Szlak Świętokrzyski, ale najłatwiej dotrzeć tu z Huciska, gdzie na niewielkim parkingu przy lesie, można zostawić samochód.

Odkrywanie najbliższej okolicy przez bramę do piekła

Brama Piekielna

Pomnik przyrody Brama Piekielna (Nadleśnictwo Suchedniów, GPS: 51°04’38.5″N 20°44’39.3″E) to – jak podkreśla RDLP – zdecydowanie jedna z najbardziej charakterystycznych formacji skalnych w regionie, która znajduje się w sercu Lasów Suchedniowskich, nieopodal rezerwatu Dalejów. Charakterystycznie ułożone bloki piaskowców triasowych tworzą swoistą bramę.

Czy powstała tylko na skutek działania lądolodu, czy pomógł przed lat człowiek, rozsądzić już nie sposób, pewnym jednak jest, że od lat obiekt fascynuje i od 1952 r. objęty jest ochroną, jako pomnik przyrody nieożywionej – wskazują leśnicy i dodają, że Brama Piekielna jest oddalona o ok. 1 km od mających podobną geologiczną genezę wychodni zwanych Piekłem Dalejowskim.

Do Bramy Piekielnej najłatwiej dotrzeć zielonym szlakiem turystycznym wiodącym z Bliżyna do Zagnańska lub tzw. szlakiem piekielnym.

Ku śródleśnemu jeziorku…

w czasie ferii zimowych, wobec trwającej pandemii i związanych z nią ograniczeń, leśnicy dołączają do środowisk propagujących wyprawy „tutaj”, czyli odkrywanie najbliższej okolicy.

Zdecydowanie najbardziej malownicze jeziorko leśne w regionie znajduje się w rezerwacie Barcza na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk (GPS: 50°57’36.2″N 20°43’14.6″E). I choć nie jest obiektem naturalnym – powstało w wyrobisku piasku kwarcytowego – to wspaniale komponuje się z otaczającym lasem i skarpą wyrobiska – podkreślają leśnicy i dodają, że zbiornik nazywany jest przez miejscowych Baryłą. W najgłębszych miejscach jeziorko ma nawet 20 m głębokości!

Cały rezerwat ma powierzchnię 15 ha i skrywa, o czym nie wszyscy wiedzą, jeszcze dwa mniejsze zbiorniki wodne nazywane Byk i Rampa – dodaje RLDP i podpowiada, że do rezerwatu najłatwiej dotrzeć zjeżdżając z trasy krajowej E77 w miejscowości Barcza na drogę techniczną, gdzie samochód można zostawić przy metalowej bramie, a następnie przejść ok. 300 m drogą leśną. Do rezerwatu dotrzeć można również wędrując żółtym szlakiem z Barczy na Bukową Górę.

Odkrywanie najbliższej okolicy tam, gdzie odpoczywał cygański tabor

w czasie ferii zimowych, wobec trwającej pandemii i związanych z nią ograniczeń, leśnicy dołączają do środowisk propagujących wyprawy „tutaj”, czyli odkrywanie najbliższej okolicy.
fot. Krzysztof Ptak

Grupa bloków tworzących piaskowcowy uskok skalny, z charakterystycznymi okapami, od lat fascynuje wędrowców przemierzających Lasy Siekierzyńskie, gdzie znajduje się pomnik przyrody Cygańska Kapa (Nadleśnictwo Skarżysko – GPS: 51.037031, 20.978002). Jak zaznaczają leśnicy, według przekazów, pod skałkami chronić się mieli wędrujący Cyganie, a także powstańcy z oddziału Langiewicza i partyzanci od Ponurego. Spod Cygańskiej Kapy niedaleko na Polanę Langiewicza i na Wykus.

Cygańska Kapa to pomnik przyrody nieożywionej, który ten status zyskał ponad 30 lat temu wraz z innym, nieopodal położonym, ale zlokalizowanym w głębi lasu, zgrupowaniem skałek zwanych Biały Kamień – dopowiada RDLP.

Do Cygańskiej Kapy najłatwiej dotrzeć od drogi prowadzącej z Wąchocka do Bodzentyna, samochodem jednak dotrzeć można jedynie do skrzyżowania tej drogi powiatowej z drogą leśną zwaną Zuzelanką, w którą skręca się by pokonać ją kilkunastominutowym spacerem. Tą samą drogą leśną można dotrzeć tu także od strony Mostek i Parszowa. Przy Cygańskiej Kapie przebiega też szlak rowerowy.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. na otwarcie i fot. 4 x Paweł Kosin, fot. 1 x Krzysztof Ptak