Ochrona przyrody

Ochrona przyrody i trasy dla biegaczy

Nadleśnictwo Świeradów przygotowało nową atrakcję dla osób aktywnie wypoczywających w lesie. Mowa o udostępnionych tam ścieżkach biegowych – runtrack.

Trasy zostały przygotowane z myślą o biegaczach, osobach uprawiających nordic-walking oraz spacerowiczach. Do tej pory miłośnicy biegania na terenie nadleśnictwa korzystali ze ścieżek przeznaczonych dla rowerzystów, których w okolicach Świeradowa jest ok. 80 km.

Ochrona przyrody i trasy dla biegaczy w nadleśnictwie

Uruchomienie nowych ścieżek jest wynikiem starań leśników o przekierowanie ruchu turystycznego i ograniczenie antropopresji na ścieżkach cennych przyrodniczo. Czyli na terenach, gdzie prowadzona jest ochrona cennych walorów przyrodniczych i niejednokrotnie objętych zakazem wstępu.

Jak podkreślają leśnicy, dodatkową zaletą kanalizacji ruchu turystycznego jest ułatwione reagowanie w razie wypadku. Na oznaczonej trasie łatwiej podać swoją lokalizację, zazwyczaj jest tam także więcej osób, co powinno przyspieszyć udzielenie pomocy.

Nowe trasy zostały odpowiednio oznakowane, co zmniejsza obawę o zgubienie się w lesie. Na trasie zostały podane również informacje o kolejnych kilometrach, tym samym wiadomo, ile kilometrów się przebiegło.

Dzięki wyznaczeniu tras dla biegaczy możliwe było odtworzenie starych szlaków przeznaczone do turystyki pieszej.

Warto dodać, że wyznaczanie tras rozpoczęło się jesienią 2015 r., a zakończyło wiosną roku następnego. Prace tzw. budowlane i ziemne ruszyły kilka miesięcy później.
Otwarcie ścieżek odbyło się podczas tegorocznej Wielkiej Majówki, organizowanej co roku przez Nadleśnictwo Świeradów. Obecnie nadleśnictwo przygotowuje się do oddania kolejnej części trasy, aby całość zamknąć w pętlę o długości 7 km. Jak podają leśnicy, w masywie Zajęcznika planowane są trzy pętle biegowe o długości 5, 7 i 10 km.

W planach jest budowa kolejnych ścieżek biegowych na terenie Nadleśnictwa Świeradów. Obecnie jesteśmy po rozmowach z gminami Gryfów Śląski, Leśna i Olszyna oraz Zarządem Przedsiębiorstwa Tauron w sprawie budowy kolejnych tras biegowych wokół Jeziora Złotnickiego. Planowana jest budowa około 30 km tras biegowo-spacerowych. Rozpoczęcie prac planowane jest na przyszły rok, po zaplanowaniu określonych sum w budżetach poszczególnych podmiotów – mówi nadleśniczy Lubomir Leszczyński.

Na podstawie www.lasy.gov.pl

fot. sozosfera.pl

 

reklama