nowy obiekt turystyczny

Nowy obiekt turystyczny w leśnictwie Radomice

Na terenie Nadleśnictwa Daleszyce w leśnictwie Radomice powstał nowy obiekt turystyczny – punkt przyrodniczo-historyczny z odnowionym stanowiskiem czołgowym, w którym stacjonował niemiecki czołg Panther – poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu (RDLP).

Stanowisko czołgowe z 1945 r. – nowy obiekt turystyczny

W styczniu 1945 r. okoliczne lasy zostały zajęte przez niemiecki 2 Pułk Pancerny 16 Dywizji Pancernej, która miała za zadanie powstrzymać natarcie zbliżających się ze wschodu wojsk sowieckich, a szczególnie z przyczółka sandomierskiego – przypomina wydarzenia historyczne RDLP.

Leśnicy dodają, że takich stanowisk czołgowych, usytuowanych wzdłuż gminnej drogi publicznej jest kilkadziesiąt. I właśnie jedno z nich postanowiono zachować dla przyszłych pokoleń – zostało ono odnowione i zabezpieczone przed dalszą erozją. Głównym inicjatorem tego przedsięwzięcia była Lokalna Grupa Działania Perły Czarnej Nidy, która przy współpracy z Nadleśnictwem Daleszyce oraz Stowarzyszeniem Miłośników Historii i Militariów „Salamandra” odnowiła stanowisko oraz postawiła przy obiekcie dwie tablice edukacyjne opisujące aspekt historyczny oraz walory przyrodnicze pobliskich lasów.

Jak zaznacza RDLP, lokalizacja obiektu jest wyjątkowo dogodna, a turyści, głównie przejeżdżający tu często rowerzyści, bardzo chętnie zatrzymują się przy stanowisku, wzbogacając swoją wiedzę z zakresu historii, a także przyrody lasu.

Lasy nafaszerowane niewybuchami

Mieszkańcy okolicznych miejscowości przypuszczają, że las ten w okresie powojennym przyniósł więcej ofiar niż w czasie wojny. Powodem wielu tragedii były zalegające w lesie pociski, które do dnia dzisiejszego podejmowane są przez jednostki saperskie. Można powiedzieć, że w tym czasie lasy „nafaszerowane” zostały niewybuchami. Las oraz pozostałe po czołgach doły stały się miejscem zabaw okolicznych dzieci, a materiały wybuchowe niejednokrotnie zgubną „zabawką” – przypominają leśnicy.

Na podstawie informacji nadesłanej przez RDLP w Radomiu

fot. Beata Harabin