nowa trasa w Bieszczadach

Nowa trasa w Bieszczadach

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR) poinformowało, że Program Polska-Słowacja wesprze budowę nowego szlaku turystycznego na polsko-słowackim pograniczu.

27 lutego br. Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju podpisał umowę o dofinansowanie realizacji projektu pn. „Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady”.

Dzięki dofinansowaniu powstanie nowa trasa w Bieszczadach

Na budowę wspólnej trasy turystycznej Starostwo Powiatowe w Lesku oraz Nadleśnictwo w Cisnej i słowackie leśnictwo z Ulič otrzymają ponad 1,6 mln euro. Środki pochodzą z programu Interreg Polska-Słowacja. Szlak powstanie na historycznym transkarpackim trakcie handlowym Michalovce-Baligród. Będzie on przecinał Przełęcz nad Roztokami, zwaną niegdyś Porta Rusica (łac. Brama Ruska) – informuje MIiR.

Inwestycje w turystykę dają nowe możliwości rozwojowe. Taką szansę zyskują szczególnie regiony, które mają unikalne walory przyrodnicze i kulturowe. Taki potencjał mają Bieszczady. Nowy szlak turystyczny zachęci mieszkańców polsko-słowackiego pogranicza i osób je odwiedzających do aktywnego wypoczynku. Zwiększy się liczba turystów, co przełoży się na wzrost popytu na usługi. Przedsięwzięcie będzie także kolejnym impulsem do zacieśniania transgranicznej współpracy – powiedział wiceminister Hamryszczak.

Jak wskazuje ministerstwo, w ramach projektu wytyczony i oznakowany zostanie szlak rowerowy liczący ponad 50 km. Trasa będzie biegła na terenie powiatu leskiego (ok. 34 km) i nadleśnictwa w Cisnej (ok. 14 km). Ponadto wyremontowanych będzie niemal 5 km istniejącego szlaku rowerowego po stronie słowackiej. Będą to głównie leśne ścieżki, wzdłuż których powstanie siedem wiat i dwie wieże widokowe. Dzięki tym obiektom turyści będą mogli wygodnie odpocząć i podziwiać walory bieszczadzkiego krajobrazu. Mapa całej trasy będzie udostępniona za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji.

Inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu 24 miesięcy.

Na podstawie www.gov.pl

fot. sozosfera.pl

 

reklama