Nowa przystań kajakowa w Białogardzie

Białogard zyskał nowy obiekt turystyczno-rekreacyjny. To przystań kajakowa, która powstała dzięki wsparciu eurofunduszy. Inwestycję uroczyście otwarto 22 kwietnia 2023 r. Nowoczesna infrastruktura kajakowa znajduje się przy ul. Szpitalnej – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (UMWZ). Wybudowano pomost pływający, ciągi piesze, pomosty spacerowo-widokowe, toalety i elementy małej architektury. Przystań kajakowa jest oświetlona i monitorowana. Koszt inwestycji wyniósł 1,9 mln zł, z czego unijne wsparcie to ponad 1,2 mln zł.

Przystań kajakowa – świetne miejsce do aktywności

Emilia Bury, burmistrz Białogardu oceniła obiekt jako świetne miejsce do aktywności i wypoczynku dla rodzin.

– Niebawem region pochwalić się będzie mógł nie tylko trasami rowerowymi, ale i szlakami kajakowymi. Na Pomorzu Zachodnim nie brakuje urokliwych zakątków, które warto podziwiać od strony wody. Nowe przystanie kajakowe, których w województwie jest coraz więcej, z pewnością do tej formy aktywnej turystyki zachęcą – powiedział Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Białogardzka inwestycja to część większego projektu, którym kieruje Związek Miast i Dorzecza Parsęty. W projekt zaangażowało się sześciu partnerów samorządowych, a jego koszt wyniósł ponad 5,5 mln zł. Pomoc unijna udzielona przez samorząd województwa to prawie 4,7 mln zł.

Jak tłumaczy UMWZ, inwestycja w Białogardzie to tylko początek rozwoju infrastruktury kajakowej w regionie. Współpraca między samorządami, Związkiem Miast i Dorzecza Parsęty oraz eurofunduszami sprzyja turystyce na Pomorzu Zachodnim. Dzięki wspólnym działaniom partnerów projektu powstaną kolejne przystanie kajakowe, stacje i oznakowania szlaków wodnych. Planowane są prace w takich miejscach jak Pustary, Tychówko, Piława, a także nad jeziorami Wierzchowo, Wielim i Komorze.

Magnes na turystów

Jak dodał UMWZ, nowa infrastruktura przyciągnie miłośników kajakarstwa oraz turystów zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem. Ma to wpłynąć na rozwój lokalnych przedsiębiorstw i usług turystycznych, takich jak wypożyczalnie sprzętu wodnego, bazy noclegowe czy gastronomia. Według UMWZ, rozwój turystyki kajakowej przyczyni się do promocji regionu jako atrakcyjnego miejsca dla aktywnego wypoczynku i przyjaznego dla rodzin. Wzrost liczby turystów korzystających z uroków Pomorza Zachodniego wpłynie też pozytywnie na lokalną gospodarkę i proekologiczną świadomość mieszkańców.

Projekty tego rodzaju przyczyniają się również do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju regionu – dodał UMWZ. Poprzez promowanie proekologicznych form wypoczynku oraz inwestycje we współczesną infrastrukturę samorządy dążą do zachowania dziedzictwa przyrodniczego dla przyszłych pokoleń.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UMWZ

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu