Nowa przystań kajakowa w Białogardzie

Białogard zyskał nowy obiekt turystyczno-rekreacyjny. To przystań kajakowa, która powstała dzięki wsparciu eurofunduszy. Inwestycję uroczyście otwarto 22 kwietnia 2023 r. Nowoczesna infrastruktura kajakowa znajduje się przy ul. Szpitalnej – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (UMWZ). Wybudowano pomost pływający, ciągi piesze, pomosty spacerowo-widokowe, toalety i elementy małej architektury. Przystań kajakowa jest oświetlona i monitorowana. Koszt inwestycji wyniósł 1,9 mln zł, z czego unijne wsparcie to ponad 1,2 mln zł.

Przystań kajakowa – świetne miejsce do aktywności

Emilia Bury, burmistrz Białogardu oceniła obiekt jako świetne miejsce do aktywności i wypoczynku dla rodzin.

– Niebawem region pochwalić się będzie mógł nie tylko trasami rowerowymi, ale i szlakami kajakowymi. Na Pomorzu Zachodnim nie brakuje urokliwych zakątków, które warto podziwiać od strony wody. Nowe przystanie kajakowe, których w województwie jest coraz więcej, z pewnością do tej formy aktywnej turystyki zachęcą – powiedział Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Białogardzka inwestycja to część większego projektu, którym kieruje Związek Miast i Dorzecza Parsęty. W projekt zaangażowało się sześciu partnerów samorządowych, a jego koszt wyniósł ponad 5,5 mln zł. Pomoc unijna udzielona przez samorząd województwa to prawie 4,7 mln zł.

Jak tłumaczy UMWZ, inwestycja w Białogardzie to tylko początek rozwoju infrastruktury kajakowej w regionie. Współpraca między samorządami, Związkiem Miast i Dorzecza Parsęty oraz eurofunduszami sprzyja turystyce na Pomorzu Zachodnim. Dzięki wspólnym działaniom partnerów projektu powstaną kolejne przystanie kajakowe, stacje i oznakowania szlaków wodnych. Planowane są prace w takich miejscach jak Pustary, Tychówko, Piława, a także nad jeziorami Wierzchowo, Wielim i Komorze.

Magnes na turystów

Jak dodał UMWZ, nowa infrastruktura przyciągnie miłośników kajakarstwa oraz turystów zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem. Ma to wpłynąć na rozwój lokalnych przedsiębiorstw i usług turystycznych, takich jak wypożyczalnie sprzętu wodnego, bazy noclegowe czy gastronomia. Według UMWZ, rozwój turystyki kajakowej przyczyni się do promocji regionu jako atrakcyjnego miejsca dla aktywnego wypoczynku i przyjaznego dla rodzin. Wzrost liczby turystów korzystających z uroków Pomorza Zachodniego wpłynie też pozytywnie na lokalną gospodarkę i proekologiczną świadomość mieszkańców.

Projekty tego rodzaju przyczyniają się również do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju regionu – dodał UMWZ. Poprzez promowanie proekologicznych form wypoczynku oraz inwestycje we współczesną infrastrukturę samorządy dążą do zachowania dziedzictwa przyrodniczego dla przyszłych pokoleń.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UMWZ

Partner Portalu