Gotowi w góry

Gotowi w góry – kolejna edycja

Ruszył kolejny nabór partnerów do programu współpracy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) z podhalańskimi kwaterodawcami pn. „Gotowi w góry”. Jak wskazuje TPN, głównym celem projektu jest informowanie turystów o tym, jak przygotować się do tatrzańskich wędrówek oraz propagowanie wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i prawidłowego zachowania na górskim szlaku.

Gotowi w góry – projekt, który wzmacnia świadomość turystów

Projekt „Gotowi w góry” działa od 2016 r. i jest odpowiedzią na wyniki badań, które pokazują, że właśnie miejsce zakwaterowania jest tym, gdzie turyści odwiedzający Tatry i Podhale, najczęściej szukają informacji o górach. Stąd też Tatrzański Park Narodowy zaprasza do udziału w programie hotele, pensjonaty oraz kwatery prywatne. Miejsca te, pomagając turystom w przygotowaniach do górskich wycieczek i promując odpowiedzialne zachowania, mogą wzmacniać świadomość gości odwiedzających Tatry.

W obiektach noclegowych, które są partnerem programu „Gotowi w góry” umieszczane są specjalnie zaprojektowane tablice z pakietami materiałów edukacyjnych, z których goście mogą się dowiedzieć o tym, jak przygotować się do wycieczki, co spakować, o czym pomyśleć przed ruszeniem na szlak oraz zapoznać się z zasadami obowiązującymi w parku narodowym.

Jednocześnie codziennie rano do miejsc noclegowych TPN przesyła komunikat turystyczny o pogodzie i warunkach panujących w Tatrach, a także informacje o ewentualnych zagrożeniach, zamknięciach szlaków i inne aktualności. Kwaterodawcy otrzymują również materiały edukacyjne i informacyjne dla turystów, takie jak ulotki i mapy, przysługuje im także zniżka na zakup wydawnictw parku oraz udział w szkoleniach prowadzonych przez pracowników TPN.

Jak wskazuje TPN, dotychczas w projekcie wzięło udział 130 obiektów. Dzięki programowi, każdego roku, ważne informacje docierają do tysięcy turystów, wpływając realnie na ich bezpieczeństwo i właściwe postawy w górach.

Za wspieranie misji edukacyjnej Parku w zakresie bezpieczeństwa w górach i szacunku dla dzikiej przyrody, uczestnicy projektu wyróżnieni są oficjalnym tytułem Partnera TPN oraz rekomendacją na stronie tpn.pl.

Na podstawie informacji nadesłanej przez TPN

fot. TPN