droga rowerowa na wałach przeciwpowodziowych

Droga rowerowa na wałach przeciwpowodziowych

O tym, że na wałach przeciwpowodziowych Dunajca w gminie Zakliczyn startuje budowa odcinka trasy rowerowej EuroVelo 11 poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM).

Z tej okazji odbył się briefing prasowy m.in. z udziałem Łukasza Smółki, wicemarszałka Małopolski oraz Anny Pieczarki z zarządu województwa.

Jak zaznacza UMWM, nowy fragment małopolskiej części drogi rowerowej określanej mianem VeloNatura, umożliwi podróżowanie rowerem po pięknych terenach doliny Dunajca.

Będzie droga rowerowa na wałach przeciwpowodziowych Dunajca

W budowie jest następny fragment – od zapory w Czchowie do Lusławic – europejskiej trasy EuroVelo 11. Długość budowanego przez województwo małopolskie odcinka prowadzącego przez gminy Czchów i Zakliczyn wynosi 16,8 km. Koszt realizacji tego odcinka sięga prawie 9 mln zł.

Między Czchowem a Filipowicami ścieżka została poprowadzona po istniejących drogach. Pozostała część odcinka przez gminę Zakliczyn – aż do Lusławic (przeszło 11,5 km) – będzie przebiegać po wałach przeciwpowodziowych Dunajca – zaznacza UMWM.

Cieszę się, że uprawiający turystykę rowerową zyskają kolejną atrakcyjną i bezpieczną trasę, prowadzącą przez malownicze tereny z pięknymi widokami. Jako zarząd województwa będziemy zlecać projekty odcinków następnych ścieżek rowerowych, będziemy otwarci na wszelkie inicjatywy w tym zakresie – zapewnił wicemarszałek Smółka.

W ramach zakliczyńskiej części inwestycji na wałach przeciwpowodziowych Dunajca powstaną m.in. dwie kładki nad potokami – Rudzanka i Paleśnianka – zaznacza UMWM.

W ciągu tej drogi rowerowej zostanie zastosowane ciekawe rozwiązanie, na które uwagę podczas konferencji zwróciła Anna Pieczarka. Ścieżka rowerowa zostanie bowiem poprowadzona pod przeprawą mostową przez Dunajec. Dzięki temu rowerzyści będą omijać bezkolizyjnie ruchliwą jezdnię.

Będzie to trasa łatwa, przyjazna dla rowerzystów. Stwarzamy warunki do rekreacji, do wypoczynku na świeżym powietrzu – stwierdziła m.in. Anna Pieczarka.

Z kolei Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn zauważył, że inwestycja ta znacznie podniesie atrakcyjność turystyczną ziemi zakliczyńskiej. Tym bardziej, że skomunikowane z trasą EuroVelo 11 zostaną już istniejące ścieżki rowerowe.

Jak podaje UMWM, jeszcze w tym roku powstanie ciąg pieszo-rowerowy przy odcinku drogi wojewódzkiej od ronda w Roztoce do mostu nad Dunajcem. Koszt tej inwestycji to 746 tys. zł. Przedsięwzięcie to jest finansowane w połowie przez samorząd Małopolski. Drugą część kosztów pokryje gmina Zakliczyn.

Jako samorząd gminny wytyczyliśmy już ścieżki do atrakcyjnych przyrodniczo i turystycznie miejsc, które oczywiście połączone będą z trasą VeloNatura, m.in. w kierunku Jamnej, Lusławic i Melsztyna – dodał burmistrz Chrobak.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. UMWM