dla rowerzystów

Częstochowa i okoliczne gminy dla rowerzystów

Urząd Miasta Częstochowy (UM)poinformował, że zakończyła się budowa liczącej 2,5 km drogi ze szlakiem rowerowym z Olsztyna na Odrzykoń. Koszt inwestycji wyniósł 2,5 mln zł. To – jak zaznacza UM – efekt porozumienia dotyczącego rowerowego połączenia gminy Olsztyn z miastem Częstochowa.

Połączenie Olsztyna z Częstochową dla rowerzystów

Realizowana przez Gminę Olsztyn inwestycja polegała na wybudowaniu wzdłuż drogi krajowej nr 46 odrębnej od jezdni, szerokiej na 4,5 m drogi rowerowej (na dł. ok. 2,5 km). Nowa droga pozwala na bezpieczny i komfortowy przejazd od rynku w Olsztynie do granicy z Częstochową na wysokości Odrzykonia (nowa droga łączy się z wybudowanym wcześniej fragmentem ścieżki do granicy gminy). Jak zaznacza częstochowski magistrat, całość kosztowała gminę Olsztyn 2,5 mln zł i sfinansowana została w całości ze środków gminnych.

Ze strony Częstochowy w tym kierunku obecnie realizowana jest inwestycja związana z przebudową ul. Korfantego (I etap) od ronda Szwejkowskiego do Skweru Lotników, która w swoim zakresie ma także budowę infrastruktury pieszej i rowerowej. Do granicy administracyjnej miasta droga zostanie doprowadzona w ramach realizacji budowy II etapu ul. Korfantego (w tym roku powstanie projekt inwestycji).

Jednocześnie magistrat zaznacza, że już teraz można z Częstochowy do Olsztyna dojechać rowerem, ale do granic miasta i olsztyńskiej ścieżki doprowadzona ma być droga dla rowerów o podobnym standardzie, jak zrealizowany obecnie odcinek olsztyński.

Otwarcie nowej drogi w Olsztynie odbyło się w niedzielę, 19 maja przy wjeździe do Olsztyna, od strony Częstochowy. Uroczystość zorganizowana została w ramach Jurajskiego Święta Cyklistów „Olsztyńska Korba” dedykowanego wszystkim miłośnikom jazdy na rowerze.

Częstochowski ratusz przypomina, że efektem współdziałania między Częstochową a Olsztynem jest również uruchomiona przez częstochowskie MPK specjalna autobusowa linia sezonowa 67R z przyczepką dla rowerów.

Lepsza komunikacja dla rowerzystów

Częstochowa w ramach programu pn. „Lepsza Komunikacja” sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę rowerową – podkreśla UM. W mieście powstaje zatem coraz więcej nowych ścieżek, działa rower miejski, a w poprzednim sezonie uruchomiono stronę internetową i aplikację mobilną pn. „Brama Jury”. Strona wraz z aplikacją zawierają propozycje kilkudziesięciu tras i zachęcają do wycieczek w bliższe i dalsze okolice. W dodatku, nowe odcinki dróg rowerowych powstają także przy okazji budowanych centrów przesiadkowych. Powstają one przy trzech częstochowskich dworcach kolejowych.

Miasto dąży do tego by częstochowskie ścieżki rowerowe nie zamykały się w granicach miasta, ale wiodły do miejsc, które są szczególnie atrakcyjne. Chodzi o tereny sąsiadujących z miastem jurajskich gmin. Dlatego też podpisano porozumienia dotyczące rowerowych połączeń Częstochowy ze Mstowem i Olsztynem. Magistrat wskazuje przy tym, że turystyczne połączenie ze Mstowem zostało już sfinalizowane z obu stron. Dzięki wydzielonym ścieżkom wzdłuż nowych dróg Częstochowa połączyła się także w ostatnich latach z Rędzinami (2016) i Konopiskami (2018).

Na podstawie www.czestochowa.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama