Częściowe zamknięcie Tatr

Częściowe zamknięcie Tatr dla ruchu skiturowego

Od dziś, czyli od 4 maja większość szlaków turystycznych i narciarskich w Tatrzańskim Parku Narodowym (TPN) zostaje zamknięta dla turystyki narciarskiej. Również tereny taternickie nie będą już udostępnione dla skiturowców. Częściowe zamknięcie Tatr na razie nie dotyczy szlaku na Rysy i kilku wymienionych niżej szlaków w rejonie Kasprowego Wierchu. Przełom kwietnia i maja to co roku czas zamknięcia Tatr dla tej formy aktywności – przypomina TPN.

Częściowe zamknięcie Tatr ze względów przyrodniczych

Częściowe zamknięcie Tatr

Sytuacja śniegowa w wyższych partiach Tatr nadal cieszy narciarzy skiturowych, ale trzeba pamiętać, że w maju w strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu, lęgi rozpoczynają siwerniaki, czeczotki, podróżniczki, cietrzewie – gatunki wymagające szczególnej ochrony. W maju samice wielu gatunków zwierząt wydają na świat młode. W okresie poprzedzającym poród starannie wyszukują miejsca bezpieczne, gdzie nikt nie zakłóca im spokoju. W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie im ochrony. Dotyczy to także świstaków, które zaczęły wykopywać się z nor. Niedźwiedzie również są już aktywne. Ich tropy można zaobserwować na wielu szlakach. Zwierzęta po zimie, zwłaszcza przedłużającej się, są bardzo osłabione – tłumaczy TPN.

Częściowe zamknięcie Tatr. Które szlaki pozostają otwarte?

Zwykle z tych powodów wiosną dla narciarzy skiturowych wyłączany jest niemal cały teren TPN-u. W tym roku z powodu zimnego i śnieżnego początku wiosny sytuacja jest nieco inna, więc wprowadzane są pewne wyjątki od wspomnianej zasady.

Częściowe zamknięcie Tatr

Od 4 maja obszar TPN-u zostaje zamknięty dla ruchu skiturowego, z wyjątkiem:

1. Szlaku turystycznego (znaki czerwone) Morskie Oko – Rysy;

2. Szlaku narciarskiego z Kuźnic na Halę Gąsienicową;

3. Szlaku turystycznego (znaki żółte) Hala Gąsienicowa (schronisko Murowaniec) – Kasprowy Wierch;

4. Szlaku turystycznego (znaki czarne) Hala Gąsienicowa (stacja IMGW) – dolna stacja kolei krzesełkowej w Kotle Gąsienicowym;

5. Szlaku turystycznego (znaki czarne) Brzeziny – Sucha Woda Gąsienicowa – Hala Gąsienicowa (schronisko Murowaniec);

6. Szlaku narciarskiego/podejściowego z Kuźnic na Kasprowy Wierch przez Dolinę Goryczkową.

7. Narciarskiej trasy zjazdowej w Dolinie Suchej Stawiańskiej (Kocioł Gąsienicowy).

Jak wskazuje TPN, wymienionymi wyżej szlakami można będzie poruszać się na nartach do 10 maja 2021 r. Po tym terminie dla narciarstwa skiturowego otwarty pozostanie jedynie szlak turystyczny Morskie Oko – Rysy.

Częściowe zamknięcie Tatr – TPN zaprasza narciarzy w kolejnym sezonie

Jednocześnie TPN zaznacza, że narciarska trasa zjazdowa w Dolinie Suchej Stawiańskiej (Kocioł Gąsienicowy) 11 maja zostanie również zamknięta dla wszelkich form narciarstwa.

Z kolei od 4 maja dla turystyki pieszej zostaną otwarte szlaki w rejonie Doliny Pańszczycy i szlak z Doliny Pięciu Stawów na Krzyżne. Szlaki w rejonie Doliny Gąsienicowej, zamknięte od 1 kwietnia ze względu na przebywającą tam niedźwiedzicę z młodymi, pozostają zamknięte do momentu, gdy tylko rodzina przeniesie się w inne miejsce. Teren jest stale monitorowany przez służby terenowe.

Park narodowy już teraz zaprasza narciarzy na szlaki w kolejnym sezonie zimowym i dziękuje za wsparcie jego działań.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. na otwarcie sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne), fot. Tomasz Bodziony/TPN, rys. TPN