Żyć ekologicznie

Żyć ekologicznie w Katowicach

W stolicy woj. śląskiego ruszył cykl darmowych warsztatów dla mieszkańców Katowic, na których mogą się oni dowiedzieć, co zrobić, żeby żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska – poinformował Urząd Miasta Katowice (UM).

Działamy zgodnie z zasadą Mahatmy Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie”. Przemiany w naszym otoczeniu najlepiej zacząć od samego siebie i od własnego domu – atwierdził Olaf Józefoski, prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, które we współpracy z UM ruszyło z cyklem proekologicznych warsztatów dla mieszkańców. Jak wskazuje katowicki magistrat, chodzi o pokazanie, jakie zmiany mogą w swoich domach wprowadzić katowiczanie, żeby stały się one bardziej przyjazne środowisku i bliższe duchowi gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

Żyć ekologicznie w Katowicach – warsztaty dla mieszkańców

Gospodarka o obiegu zamkniętym to wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć. Zdajemy sobie sprawę, jak duże znaczenia ma edukacja i jak wiele zależy od konsumentów. A zadaniem samorządu jest m.in. podnoszenie świadomości ekologicznej mieszańców – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przy okazji UM przypomina, że wspólnie z Katowickimi Wodociągami zainaugurował już m.in. kampanię promującą picie wody z kranu, a co za tym idzie, zachęcającą do ograniczania kupowania wody w butelkach i wytwarzania plastikowych odpadów. Wiosną mieszkańcy wzięli też udział w drugiej edycji akcji SprzątaMy Dzielnice, podczas której wspólnie z wolontariuszami sprzątali tereny zielone. Akcja zakończyła się zebraniem 15 kontenerów odpadów!

Według badań specjalistów z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii używane przez nas w domach środki czystości mogą być dla nas równie zgubne jak palenie 20 papierosów dziennie. Marnujemy też jedzenie – wylicza negatywne zachowania katowicki magistrat. – Według raportu Banków Żywności co roku w Polsce marnujemy go ok. 9 mln ton. – W przeliczeniu na każdego Polaka daje to 235 kg jedzenia, które trafia na wysypiska śmieci. W efekcie rodzi się problem zmarnowanych zasobów oraz przyśpieszenia efektu cieplarnianego. Z powodu wyrzucania żywności na świecie do atmosfery trafia 3,3 miliarda ton gazów cieplarnianych, to tyle ile rocznie produkuje cały przemysł w Unii Europejskiej – – wskazał Olaf Józefoski.

Jak żyć ekologicznie? Pokaże Stowarzyszenie Wolnej Herbaty

W trakcie zapowiadanych warsztatów, Stowarzyszenie Wolnej Herbaty pokaże m.in. jak właściwie przechowywać jedzenie, żeby dłużej zachowało świeżość. Uczestnicy warsztatów „Dom bez marnowania żywności” przygotują wspólnie kilka małych dań z produktów, które często pozostają w naszych domach jako resztki i mogą wylądować w koszu. Spotkanie „Dom Zero Waste” naświetli temat bezodpadowego stylu życia i upcyklingu – będzie również okazją do nadania drugiego życia starym przedmiotom i wykonania z nich nowych, użytecznych rzeczy. Serię spotkań zamknie „Nasz dom – nasza planeta”, gdzie poruszony zostanie temat aktualnych zagrożeń środowiska; ostatnie spotkanie również będzie połączone z ciekawymi warsztatami.

Pierwsze spotkanie – „Dom bez chemii” – zaplanowane było na 23 sierpnia br. i stanowiło okazję, by tworzyć własne, naturalne środki czystości i środki higieny osobistej, a także dowiedzieć się, na które substancje występujące w sklepowych środkach należy uważać.

Na 30 sierpnia br. zaplanowano „Dom Zero Waste”, 6 września br. ma się natomiast odbyć warsztat pt. „Dom bez marnowania żywności”, a tydzień później – 13 września „Dom z kompostownikiem”. Akcja ma się zakończyć 20 września br. spotkaniem pt. „Nasz dom – nasza planeta”. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Katowice

fot. UM Katowice

reklama

reklama

 

partner merytoryczny