Zielony rekord

„Zielony rekord” – w ramach akcji sadzą drzewka i dotleniają świat

Każdy, kto chciałby zazielenić i dotlenić świat, może dołączyć do akcji „Zielony rekord” – zachęca Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego (UMWŚ). Swoje drzewka i krzewy w różnych miejscach województwa świętokrzyskiego posadzili już: Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik, wicemarszałek oraz członkowie Zarządu: Marek Jońca i Tomasz Jamka.

Akcję rozpoczęliśmy w Światowym Dniu Ziemi. Zależy nam, aby posadzić jak najwięcej drzew i krzewów w świętokrzyskich miejscowościach. Staramy się stwarzać jak najbardziej przyjazne warunki do życia dla nas, dla roślin i zwierząt. W taki sposób przeciwstawiamy się temu, że nasza planeta w zastraszającym tempie ulega degradacji – mówił marszałek Bętkowski.

„Zielony rekord” – wystarczy posadzić dowolną liczbę roślin

Marszałek Bętkowski drzewka posadził razem z dziećmi na terenie Punktu Przedszkolno-Terapeutycznego „Słoneczko” w Starachowicach, a wicemarszałek Renata Janik na terenie Przedszkola Samorządowego nr 24 w Kielcach. Z kolei Marek Jońca swoimi nasadzeniami zasilił teren Przedszkola Publicznego w Połańcu, a Tomasz Jamka krzewy posadził na zielonym terenie Przedszkola Samorządowego nr 35 w Kielcach – wylicza UMWŚ.

Na pytanie: „Jak dołączyć do akcji?”, UMWŚ odpowiada, że wystarczy posadzić dowolną liczbę roślin w pracy, domu, na działce lub w ogrodzie. Następnie należy zrobić zdjęcia przedstawiające miejsce przed i po nasadzeniu, a na koniec opublikować je w mediach społecznościowych z hasztagiem #ZielonyRekord. Akcja, którą patronatem objął marszałek Bętkowski jest inicjatywą organizacji ekologicznej dotlenieni.org. Celem wydarzenia jest nasadzenie jak największej liczby roślin na terenie całej Polski. W akcji biorą udział jednostki z każdego sektora: przedsiębiorstwa, instytucje pożytku publicznego, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe oraz wszyscy, którzy pragną poprawić jakość środowiska przyrodniczego na terenie naszego kraju – dodaje UMWŚ.

Konkurs plastyczny w ramach akcji „Zielony rekord”

Przyłączając się do akcji „Zielony Rekord”, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach zorganizował dla przedszkolaków konkurs plastyczny pn. „Poszukiwacze wiosny” – informuje przy okazji urząd marszałkowski. Konkurs polegał na wykonaniu przez dzieci, indywidualnej pracy plastycznej, która miała przedstawiać oznaki nadejścia wiosny, zaobserwowane przez przedszkolaków w terenie. Bardzo ważne było aby wykonanie prac konkursowych zostało poprzedzone wycieczką w teren np. z rodzicami lub dziadkami. Zadaniem opiekuna było zrobienie dziecku trzech zdjęć przedstawiających jego działania. Nagrodą dla przedszkoli, które wzięły udział w edukacyjnym przedsięwzięciu są sadzonki kolorowych krzewów ozdobnych, przyjaznych ptakom i owadom. Zostaną one posadzone wspólnie z uczestnikami konkursu na terenie ich placówek.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UMWŚ