Zielony odkrywca

Zielony odkrywca – nowy cykl edukacyjny

Ostatnie lata przyniosły radykalną zmianę sposobu, w jaki człowiek widzi, rozumie i doświadcza przyrodę. Z jednej strony jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń dla środowiska naturalnego – ocieplenia klimatu, topnienia lodowców, zanieczyszczenia powietrza, zmniejszania bioróżnorodności – a z drugiej nasz kontakt i relacja z naturą są coraz słabsze – zauważa Urząd Miejski Wrocławia (UM).

Zielony odkrywca – platany otwierają nowy cykl edukacyjny

Jak zaznacza wrocławski ratusz, współczesne dzieci mają dużą wiedzę o australijskich lasach deszczowych czy puszczy amazońskiej, a jednocześnie często nie chodziły po lesie w swojej okolicy. Tymczasem Wrocław jest miastem o wyjątkowej różnorodności krajobrazów, począwszy od dolin rzek małych, rozległych terenów parkowych, poprzez ogrody przydomowe i działkowe, na lasach kończąc – wylicza UM.

Stąd też magistrat uruchomił nowy cykl edukacyjny pt. „Zielony Odkrywca”, który dostępny jest na stronie www.wroclaw.pl/srodowisko/zielony-odkrywca. Jego celem jest ukazanie bogactwa form wrocławskiej przyrody. Artykuły publikowane na tej stronie mają zachęcać mieszkańców do odwiedzenia ciekawych przyrodniczo miejsc we Wrocławiu. Mają być także inspiracją do prowadzenia i opisania własnych obserwacji i dzielenia się nimi. Można je wysyłać na adres: bpk@um.wroc.pl z dopiskiem „Zielony odkrywca”.

Cykl edukacyjny otwiera opowieść Olgi Znamirowskiej z Biura Ochrony Przyrody i Klimatu UM o drzewach, które zajmują znakomite miejsce w krajobrazie stolicy Dolnego Śląska. Tytuł publikacji brzmi „Platany – drzewa, które kochają Wrocław”.

„Któż z nas nie zna tego piegowatego olbrzyma? Platan klonolistny (Platanus acerifolia), bo o nim mowa, to piękne drzewo ozdobne o imponujących rozmiarach i niezwykle rozłożystej koronie. Jedno z najokazalszych drzew spotykanych w Polsce – osiąga ponad 30 m wysokości, tworząc rozłożystą koronę o średnicy 20-30 m.  Ze względu na łaciatą, szaro – żółtą, łuszczącą się płatami korę, jest łatwo rozpoznawalny i stanowi niezwykle charakterystyczny akcent wśród miejskiej zieleni. Platany ozdabiają nasze parki, ulice i skwery o każdej porze roku. Wspaniale prezentują się zarówno zimą jak i latem, a ich przebarwiające się liście, przypominające nieco liście klonu, są cenną jesienną ozdobą”. – można przeczytać w opowieści.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Wrocławia

fot. Olga Znamirowska/UM Wrocławia