Zielone Myśli

Ruszył program edukacyjny „Zielone Myśli”

Jak poinformował Urząd Miasta Zabrze (UM), 18 czerwca w Szkole Podstawowej nr 24 im. Norberta Kroczka w Zabrzu-Mikulczycach uruchomiony został program edukacyjny pn. „Zielone Myśli”.

Czym jest program „Zielone Myśli”?

Jest to program edukacyjny. Jego celem jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród uczniów. Jak przekazał UM, program jest efektem pracy uczniów z Koła Przyrodniczo-Ekologicznego, którzy przygotowali go z myślą o ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Akademię Banku Ochrony Środowiska. Wymyślona przez młodzież konstrukcja znalazła się w gronie dwunastu finałowych prac.

Wymyśliliśmy konstrukcję z wykonanymi przez nas głowami z zielonymi czuprynami posadzonych roślin, która  wykorzystuje tzw. zjawisko fotowoltaiczne do podlewania roślin. W myśl zasady 3xR – Reuse, Reduce i Recycle – wykorzystaliśmy puste butelki po płynach do prania, by zredukować nasz wpływ na środowisko i przetworzyć coś teoretycznie nieprzetwarzanego w coś, co rośnie. Poszerzamy swoją wiedzę o ochronie przyrody, o presji człowieka na środowisko naturalne, o zmianach klimatycznych, o tym, jak żyć w bardziej zrównoważony sposób i zostawiać po sobie mniejszy ślad, ale też chcemy mieć przy tym dużo radości – opowiadali członkowie koła o swojej pracy.

Kolejnym etapem projektu ma być obserwacja reakcji roślin na zmiany temperatury i długotrwały brak deszczu, czyli stresu abiotycznego. „Zielone Myśli” znalazły się wśród laureatów II edycji konkursu Akademii Banku Środowiska. Otrzymaną nagrodę przeznaczono na zakup materiałów i urządzeń, wykonanie profesjonalnej konstrukcji oraz montaż wszystkich elementów.

Na podstawie miastozabrze.pl

fot. UM Zabrze

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu