zebrali makulaturę i butelki PET

Zebrali makulaturę i butelki PET

Już po raz 15 dzieci i młodzież z Mazowsza zbierały makulaturę i plastikowe butelki, by wziąć udział w tegorocznej edycji zbiórki surowców wtórnych – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM).

Jak podaje UMWM, do rywalizacji przystąpiło ponad 12 tys. przedszkolaków i uczniów z 96 mazowieckich placówek oświatowych. Uczestnicy zebrali ponad 509 ton makulatury i 25,5 tony butelek PET.

Przedszkolaki i uczniowie z Mazowsza zebrali makulaturę i butelki PET

Organizując ten konkurs chcemy wykształcać w młodych ludziach dobre nawyki i nauczyć ich troski o środowisko naturalne. Okazuje się, że połączenie dobrej zabawy z odrobiną rywalizacji i szczytną ideą przynosi świetne rezultaty. Patrząc na efekty myślę, że to dobry sposób na dotarcie do najmłodszych mieszkańców naszego województwa – powiedział Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w UMWM.

Urząd marszałkowski zaznacza, że celem konkursu jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców Mazowsza do selektywnego zbierania surowców wtórnych. Inicjatywa ma także uświadomić dzieciom i młodzieży, jak ważny wpływ na kształtowanie środowiska naturalnego ma ich zachowanie. Udział w konkursie to także praktyczna nauka o tym, jak można wykorzystywać oraz segregować odpady. Jak podaje UMWM, w ramach konkursu młodzi Mazowszanie dowiadują się też, że przetwarzając makulaturę chroni się lasy przed wycinką, a na jedną tonę papieru potrzeba 17 drzew.

Rozstrzygnięta edycja konkursu trwała od 3 grudnia 2018 r. do 1 kwietnia br. Zadaniem uczestników było zebranie w tym czasie jak największej ilości makulatury i butelek PET. Po ich zgromadzeniu należało przekazać je do punktów zbiórki. Swoje osiągnięcia przedszkolaki i uczniowie potwierdzali w raportach z przebiegu zbiórki. Dokumentowali to także potwierdzeniem przekazanych surowców wtórnych.

W rywalizacji wzięło udział ponad 12 tys. dzieci i młodzieży z 96 przedszkoli i szkół z całego Mazowsza. Rywalizacja podzielona była na sześć kategorii: przedszkola, szkoły podstawowe z liczbą uczniów do 100 osób, szkoły podstawowe z liczbą uczniów od 101 do 200 osób, szkoły podstawowe z liczbą uczniów od 201 do 400 osób, szkoły podstawowe z liczbą powyżej 401 uczniów oraz szkoły średnie.

18 placówek – laureatów

Spośród wszystkich zgłoszeń wyłoniono 18 placówek oświatowych – laureatów – które uzyskały największą liczbę punktów w danej kategorii. Każda z nagrodzonych placówek otrzymała dyplom oraz nagrody rzeczowe. Nagrodami były m.in.: oczyszczacze powietrza z filtrem, zestawy elementów magnetycznych do doświadczeń i zabawy, dyski sensoryczne dla przedszkoli, zestawy do badania powietrza dla szkół, zestawy obwodów elektrycznych, kompasy, książki oraz pomoce dydaktyczne, np. plansze ścienne.

Z listą laureatów można się zapoznać na stronie internetowej UMWM.

Na podstawie www.mazovia.pl

fot. Joanna Czechowicz-Bieniek/UMWM

reklama

reklama

reklama

 

reklama