Śmieci skrzydeł nie mają

Zebrali elektroodpady i poszli w góry…

W dniach 1-2 czerwca akcja „Śmieci skrzydeł nie mają” wykroczyła po raz pierwszy poza granice Polski, wieńcząc wielką zbiórkę elektrośmieci. W zaledwie tydzień dzieci z Janowic Wielkich zebrały aż dwie tony elektroodpadów!

Zebrali elektroodpady i sprzątali szlaki w ramach akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”

Dzieci uczciwie zapracowały na wycieczkę. W maju zbierały od mieszkańców Janowic Wielkich zużyty sprzęt elektroniczny.  – W wiejskiej świetlicy zgromadziliśmy dosłownie tony komputerów, telewizorów, lodówek, telefonów i innych elektroodpadów. Dzięki temu nasi mali, ale wielcy ekolodzy otrzymali wsparcie finansowe od organizacji Asekol i Enviropol na niezwykłe wycieczki w góry – mówi Krystyna Pisarska, kierowniczka świetlicy w Janowicach Wielkich.

W miniony weekend dzieci odwiedziły cztery schroniska: na przełęczy Okraj, Pod Łabskim Szczytem, na Hali Szrenickiej, a także Jelenkę po czeskiej stronie Karkonoszy. – Nasza akcja ma już wymiar międzynarodowy. W końcu ekologia nie zna granic. Śmieci zresztą też – mówi Dominik Dobrowolski, pomysłodawca akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”, który również wziął udział w tej wycieczce.

Jak zaznacza organizator wydarzenia, uczestnicy wycieczki od Fundacji ProKarton, zaangażowanej w działania Koalicji Recykling Górom, otrzymali soki w kartonach. Oczywiście po wypiciu kartoniki zostały zgniecione i zniesione na dół. Każdego dnia w ramach akcji odbyło się także sprzątanie szlaków. Niestety wciąż na nich można zebrać papierki, puszki, butelki i inne śmieci pozostawione przez (chyba nie) prawdziwych turystów! – podkreśla organizator.

Fundacja ProKarton dla wszystkich uczestników akcji ufundowała także pamiątkowe koszulki z wizerunkiem orła przedniego – polskiego symbolu akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”. Kulminacyjnymi punktami akcji było przymocowanie tabliczek z orłem we wszystkich czterech schroniskach.

„Śmieci skrzydeł nie mają”, czyli gdzie są tabliczki z orłami

Akcja „Śmieci skrzydeł nie mają” realizowana jest od wiosny 2018 r. dzięki niej tabliczki z orłami przednimi można już spotkać w Karkonoszach (Samotnia i Strzecha Akademicka, Zamek Chojnik, Na Przełęczy Okraj, Jelenka, Pod Łabskim Szczytem i na Hali Szrenickiej), w Górach Suchych (Andrzejówka), w Beskidzie Śląskim (Klimczok i Szyndzielnia), w Górach Stołowych (Szczeliniec), w Rudawach Janowickich (Szwajcarka), w Górach Izerskich (Chatka Górzystów, Stacja Orle, Wysoki Kamień, Perła Zachodu) i w Tatrach (Murowaniec).

Organizator zapowiada, że kolejne działania już wkrótce, m.in. w Beskidach i że przed wyjściem w góry w dolinach również będą zbierane elektroodpady.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. organizator akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

 

reklama