Zbierali makulaturę

Zbierali makulaturę w Toruniu

Konkurs pn. „Zbieramy Makulaturę” został zorganizowany przez Prezydenta Miasta Torunia. Rywalizacja przebiegała od 15. września 2018 r. do 31. marca br.

Konkurs był skierowany do wszystkich szkół i przedszkoli funkcjonujących na terenie miasta. Jak podaje Urząd Miasta Torunia (UM), do rywalizacji stanęło 55 placówek, w tym 22 przedszkola, 25 szkół podstawowych i osiem szkół ponadpodstawowych. W czasie trwania konkursu, we wszystkich placówkach, zebrano łącznie 525 ton papieru i tektury. W zbiórce uczestniczyło łącznie 19 594 dzieci i młodzieży.

Zbierali makulaturę teraz dostaną nagrody

Laureaci konkursu (placówki, które zajęły miejsce od I do X) zostali wyłonieni w trzech kategoriach – przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe.

Miejsce zajęte w konkursie, uzależnione było nie tylko od ogólnej masy makulatury zebranej w danej placówce, ale także od masy zebranego papieru i tektury w przeliczeniu na ucznia tej szkoły. Zgodnie z regulaminem konkursu, w tej kategorii rywalizowały wyłącznie te szkoły i przedszkola, która mają minimum 100 uczniów.

Masa zebranej makulatury ustalana była na podstawie sprawozdań składanych przez placówki i potwierdzonych przez podmiot odbierający odpady (skupy surowców wtórnych) – tłumaczy UM.

Najlepsi, niezależnie od rodzaju placówki i kategorii konkursowej otrzymują nagrody finansowe. Za zajęcie I miejsca 20 tys. zł, za II miejsce 15 tys. zł i za III miejsce – 10 tys. zł. Z kolei za zajęcie IV miejsca przewidziano nagrodę w wysokości 8 tys. zł, a za każde kolejne miejsce do dziesiątego włącznie wysokość nagrody spada o 1000 zł.

Jak zapewnia UM, nagrody otrzymają także uczniowie. 268 osób, które najaktywniej uczestniczyły w zbiórce makulatury otrzymają nagrody rzeczowe. Będą to bony podarunkowe do galerii handlowej w wysokości 200 zł każdy. Nagrodzone zostaną także najbardziej aktywne klasy. W nagrodę, zwrócony zostanie koszt zakupu biletów dla całej klasy na wybrane wydarzenie kulturalne (do wysokości 25 zł na ucznia i opiekunów).

Nie tylko zbiórka makulatury

Sam konkurs to nie tylko zbiórka makulatury – zaznacza UM. To również działania edukacyjne, promujące ideę selektywnej zbiórki odpadów, które odbyły się w placówkach biorących udział w rywalizacji.

Zebrane odpady zostaną przekazane do recyklingu, a ich masa zostanie uwzględniona w łącznej masie odpadów odebranych z terenu miasta i przekazanych do zagospodarowania – wskazuje toruński magistrat. Zebrane odpady papieru i tektury wpiszą się tym samym w wypełnienie zobowiązania miasta w zakresie osiągnięcia określonych poziomów recyklingu i przekazania do ponownego użycia lub odzysku odpadów surowcowych.

Podsumowanie konkursu nastąpi dziś o godz. 11:00 w Szkole Podstawowej nr 7 w Toruniu.

Na podstawie www.torun.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

partner portalu

reklama

reklama

reklama