Wymień foliówkę na eko-reklamówkę

„Wymień foliówkę na eko-reklamówkę” – kolejna edycja w Świdnicy

Kolejna edycja akcji „wymień foliówkę na eko-reklamówkę” niebawem wystartuje w Świdnicy. 10 sierpnia świdniczanie będą mogli wziąć udział w akcji „wymień foliówkę na eko-reklamówkę” i zamienić torbę z plastiku na bardziej przyjazne środowisku, materiałowe torby z logiem „Czysta Świdnica” – poinformował Urząd Miejski w Świdnicy (UM).

Nie wybieraj plastiku – „Wymień foliówkę na eko-reklamówkę”

Jak zaznacza UM, celem akcji jest eliminacja wszechobecnych, tzw. foliówek. Magistrat wskazuje, że każda decyzja konsumentów w trakcie robienia zakupów może mieć zbawienny wpływ na środowisko. Wybierając konkretne artykuły, warto zwrócić uwagę chociażby na to, w jaki sposób są one zapakowane. Im mniej opakowany jest dany produkt, tym lepiej. Świdnicki UM zwraca uwagę, że podstawą powinna być zmiana własnych nawyków zakupowych, szczególnie przy kasie, gdzie na klientów czekają płatne, plastikowe reklamówki, w które najczęściej pakują zakupy. „Wyprodukowanie jednej torebki foliowej zajmuje sekundę. Używamy jej pokonując drogę ze sklepu do domu, czyli średnio 20 – 30 minut. Pierwsza wyprodukowana na świecie torba foliowa jeszcze się nie rozłożyła. Upłynęło od tego czasu bowiem 50 lat, a potrzebnych jest dziesięć razy tyle!” – podkreśla UM.

Zagrożenie plastikami jest poważne

Alternatywą dla tzw. foliówek są torby wykonane z materiału takiego jak bawełna albo juta – podaje UM i wskazuje, że są one zdecydowanie bardziej wytrzymałe od swoich „sztucznych” odpowiedników, a przede wszystkim nie są obciążeniem dla środowiska przyrodniczego. Rocznie przez foliówki umierają na świecie 2 mln zwierząt – informuje UM powołując się na dane statystyczne. Magistrat tłumaczy, że połknięta torebka foliowa może utknąć w ich przewodzie pokarmowym, a zwierzęta morskie mylą jednorazówki z pokarmem. Dla ryb to śmiertelna pułapka, wpadają w nie i duszą się lub umierają z głodu, a ptaki wodne zaplątują się w foliówki podczas nurkowania.

W Świdnicy ruszy akcja „Wymień foliówkę na eko-reklamówkę”

Każdy mieszkaniec Świdnicy może taką proekologiczną torbę dostać w zasadzie za darmo. Wystarczy, że w okresie od 10 do 14 sierpnia zgłosi się do Urzędu Miejskiego w Świdnicy do Wydziału Gospodarki Odpadami, do pokoju nr 2 i zostawi jedną plastikową reklamówkę, a w zamian otrzyma torbę wykonaną z proekologicznego materiału.

Wymień foliówkę na eko-reklamówkę

Dla pierwszych 30 osób przygotowano ekologiczne pakiety, w których znajdują się między innymi śniadaniówki, butelki szklane na wodę, ołówki z nasionami roślin, notesy, notatniki, worki biodegradowalne, torby do domowej segregacji odpadów oraz inne  gadżety „Czystej Świdnicy”.

Od samego początku akcje ekologiczne organizowane przez Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Istotną kwestią w zakresie prowadzonej selektywnej zbiórki odpadów jest edukacja, która traktowana jest przez nas priorytetowo. W przyszłości planujemy wiele inicjatyw w tym zakresie i mam nadzieję, że świdniczanie chętnie skorzystają z naszej oferty – mówi Krystian Werecki, dyrektor Wydziału Gospodarki Odpadami UM.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Świdnicy

fot. 2 x UM w Świdnicy

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny