Kolejne ekomurale

Wsparcie na kolejne ekomurale w Zachodniopomorskiem

Ekologicznych malowideł ma powstać w regionie w 2022 r. siedem. Czy będzie ich jednak więcej? Wydaje się, że to możliwe, bo właśnie otwiera się szansa na zaprojektowanie i wykonanie kolejnych ekomurali na Pomorzu Zachodnim. Wszystko za sprawą otwartego konkursu ofert w sferze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (UMWZ) podkreśla, że z własnego budżetu na kolejne ekomurale przeznaczy 100 tys. zł.

Jest szansa na kolejne ekomurale

Sukces pierwszych dwóch ekomalunków powstałych w ub.r. sprawił, że i w 2022 r. w sferze ochrony środowiska urząd marszałkowski postawił na zaprojektowanie i wykonanie murali, które charakterem i tematyką w kreatywny, a wręcz nieszablonowy sposób poruszają zagadnienia proekologiczne. Wnioski od organizacji pozarządowych przyjmowane będą za pomocą generatora Witkac.pl, a nabór potrwa do 14 marca.

Co prawda Rok Ekologiczny na Pomorzu Zachodnim dobiegł końca, ale nie kończą się nasze wysiłki na rzecz ochrony środowiska, w tym poprawy jakości powietrza. Wykorzystując środki unijne, a teraz także środki własnego budżetu zdecydowaliśmy o kontynuacji idei tworzenia ekomurali na Pomorzu Zachodnim, które tak bardzo spodobały się mieszkańcom regionu. To połączenie sztuki z praktycznymi działaniami, bo przecież setki metrów kwadratowych elewacji budynku pokrytej farbami fotokatalitycznymi mogą – według badań naukowych – działać jak zadrzewiony skwer, pochłonąć i zneutralizować zanieczyszczenia – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

100 tys. zł z budżetu województwa na kolejne ekomurale

Na kolejne ekomurale samorząd województwa zaplanował we własnym budżecie 100 tys. zł. Ekomalowidła muszą powstać między 1 kwietnia, a 31 sierpnia br. Po pozyskaniu funduszy organizacja zobowiązana będzie do ustalenia lokalizacji, wykonania, a następnie uzyskania akceptacji projektu oraz wszelkich niezbędnych pozwoleń, przygotowania podłoża, zapewnienia rozwiązań technicznych, takich jak transport czy rusztowanie oraz wykonania malunku w technice zapewniającej minimum 5-letnią trwałość z wykorzystaniem farb fotokatalitycznych. Szczegóły dostępne są na stronie Wydziału Ochrony Środowiska UMWZ: www.srodowisko.wzp.pl (zakładka: ogłoszenia o otwartych konkursach ofert).

Ekomalowidła mają być wizytówką zielonego regionu, ale przede wszystkim efektywnym filtrem powietrza – zaznacza UMWZ. Dzięki zastosowaniu farb katalitycznych pomalowane budynki mogą pochłaniać dwutlenek siarki, tlenki azotu czy opary rozpuszczalników. Badania naukowe potwierdzają skuteczność fotokatalizy i nanokryształów dwutlenku tytanu, które są składnikiem farby i pełnią funkcję katalizatora, przyspieszając rozkład szkodliwych substancji. Szacuje się, że 1 m2 redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie. Co więcej, farba niszczy także bakterie, wirusy i grzyby. Czy dzięki środkom własnym samorządu województwa przybędzie kolejnych ekomurali w regionie? O tym przekonamy się niebawem – zaznacza UMWZ.

Są dwa malowidła, a jest wybranych siedem lokalizacji na kolejne ekomurale

Przy okazji UMWZ przypomina, że dotąd z jego pomocą podziwiać można dwa ekomurale – w Szczecinie (przy rondzie Giedroycia) oraz w Szczecinku (przy ul. Rzecznej). Oba powstały w 2021 r., w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, który jest współfinansowany przez eurofundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. W tym roku, przy wsparciu Unii Europejskiej w wysokości 300 tys. zł., pomalowane w proekologiczny sposób mają zostać kolejne obiekty. Wybrano siedem lokalizacji – murale mają ozdobić przestrzenie w Połczynie-Zdroju (przy ul. Grunwaldzkiej 3), w Wałczu (na ścianie bloku przy ul. Tysiąclecia 2A), w Stargardzie (na bloku przy ul. Złotników 7), w Policach (przy ul. Wojska Polskiego 51), w Goleniowie (przy ul. Szarych Szeregów 7) oraz w Szczecinie (na dwóch ścianach budynku przy ul. Piłsudskiego 40-42).

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UMWZ

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu