edukują o segregacji odpadów

W Gdańsku edukują o segregacji odpadów

Gdańsk rozpoczyna kolejny etap kampanii edukacyjnej mającej na celu podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie segregacji odpadów i kształtowania pozytywnych nawyków w tym obszarze.

Do znanego już gdańskiego bohatera – Super Sortera, który do tej pory wspomagał mieszkańców, dołączyła nowa postać – Biola – informuje Urząd Miejski w Gdańsku (UM).

Gdański magistrat podkreśla, że miasto od kilku lat konsekwentnie prowadzi edukację wśród mieszkańców w zakresie selektywnej zbiórki i prawidłowego postępowania z odpadami. Oprócz nauki nawyku segregacji odpadów w gospodarstwach domowych, bardzo ważna jest edukacja hierarchii postępowania z odpadami oraz wskazanie, jak ważne jest ich ograniczenie – zaznacza UM.

Superbohaterowie z Gdańska edukują o segregacji odpadów

Naszą rolę edukacyjną widzimy w kreowaniu pozytywnych wzorców. Kluczowe jest także dalsze edukowanie przekładające się na jakość segregacji surowców, a w konsekwencji na poziomy ich odzysku, których wymagany poziom co roku wzrasta. W 2020 roku gminy muszą uzyskać 50% poziom odzysku surowców i jest to ogromne wyzwanie nie tylko dla naszego miasta, ale dla całej Polski. W tym roku stawiamy na edukację w gdańskich szkołach i przedszkolach oraz wśród seniorów – wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

W tegorocznej odsłonie kampanii promującej segregację odpadów występują mieszkańcy Gdańska, którzy reprezentują odmienne grupy społeczne i wiekowe, różne zawody i dzielnice. Wszystko w ilustrowanej stylistyce dotychczasowej kampanii. Hasła mają za zadanie wywoływać efekt identyfikacji z poszczególnymi postaciami oraz uzmysławiać, że można w różnorodny sposób motywować do segregowania odpadów – podkreśla UM.

Obok Super Sortera w Gdańsku pojawi się Biola – superbohaterka. Uzupełnia ona przekaz Super Sortera, który uczy mieszkańców, jak prawidłowo segregować odpady. Biola ma odpowiadać na pytania, dlaczego warto segregować i odpowiedzialnie postępować z odpadami. W najnowszej kreacji, przedstawiona jest jako doktorantka z Przymorza. Obok Bioli, w akcję zaangażowani są również Wacław – motorniczy z Zakoniczyna, Kasia – fryzjerka z Wrzeszcza, Rudolf – tenor z Ołowianki, Rozalia – seniorka z Nowego Portu, Maks – kibic z Letnicy i Florentyna – siostra z Oliwy. Każdemu z bohaterów przypisane jest inne hasło, wskazujące na różne motywacje skłaniające do segregowania odpadów.

Myśl globalnie, działaj lokalnie

Odpowiedzialne postępowanie z odpadami dotyczy nas wszystkich. Zachęcamy do działania zgodnie z zasadą – myśl globalnie, działaj lokalnie. Wiemy, jak dużym problemem jest wzrost ilości produkowanych odpadów. Najważniejsze dla nas wszystkich to odpowiedzialnie postępować we własnych domach i wprowadzić ograniczenia w produkcji odpadów. Zaś tam gdzie ograniczyć ich już nie można, to warto odpady prawidłowo posegregować, tak aby z odpadów można było uzyskać surowce możliwe do dalszego przetworzenia. Ważna jest świadomość na ten temat a także, jak przedstawiamy w jednej z odsłon kampanii, gra zespołowa w tym zakresie – mówi Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w UM.

Wśród działań edukacyjnych dla mieszkańców, w tym roku zaplanowano m.in. zajęcia i spotkania w gdańskich szkołach i przedszkolach. Przewidziano także aktywną edukację seniorów. Na najważniejszych miejskich wydarzeniach zaplanowano obecność stoisk edukacyjnych. Prowadzona będzie także mobilna wystawa edukacyjna, która eksponowana będzie w dzielnicach Gdańska. Akcja edukacyjna obejmie także dystrybucję materiałów edukacyjnych wśród zarządców, mieszkańców i firm, zainteresowanych edukacją swoich pracowników. Ostatnim elementem programu edukacyjnego będzie kampania outdoorowa prowadzona w przestrzeni miejskiej (citylighty, tabor miejski).

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Gdańsku

rys. UM w Gdańsku

partner portalu

reklama

reklama

reklama