Upcykling i nie tylko

Upcykling i nie tylko

Bransoletki, samopodlewające się doniczki i pływające wodne ogrody – warszawiacy tworzą rzeczy codziennego użytku z odpadów! – informuje Urząd m.st. Warszawy (UM).

W każdą niedzielę, w kubiku Dzielnicy Wisła, na bulwarze gen. Pattona artyści prowadzą, poświęcone temu zagadnieniu, bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Upcykling i nie tylko, czyli edukacja ekologiczna nad Wisłą

W niedzielę, 5 sierpnia, wystartował cykl darmowych zajęć z upcyklingu. Podczas warsztatów mieszkańcy mieli szansę poznać tajniki konstruowania portfeli i saszetek z kartoników po sokach czy mleku. Z pustych, plastikowych butelek wycinali doniczki, które teraz posłużą im do sadzenia kwiatów i ziół.

Rozpoczęliśmy akcję animacji w naszych nadwiślańskich pawilonach. Warsztaty prowadzone są jako część kampanii edukacyjnej Dzielnica Wisła. Tegoroczne hasło brzmi „To się nosi nad Wisłą”. Naszymi działaniami przypominamy warszawiakom, jak ważna jest ochrona środowiska. Chcemy, aby wszyscy dbali wspólnie o to, by na brzegach Wisły nie były pozostawiane butelki czy inne odpady. Niektóre z nich przecież mogą mieć drugie życie. Właśnie dlatego, przez najbliższe pięć tygodni, w kubikach będą odbywały się darmowe warsztaty z recyklingu i upcyklingu – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Warsztaty pod nazwą ECO FABLAB prowadzone są w formule kawiarenki naprawczej. Na miejscu, w pawilonie za Muzeum Sztuki Nowoczesnej, specjaliści pokazują jak zrobić bransoletki z makulatury czy ekopiórniki. W programie zajęć przewidziane jest przerabianie szklanych słoików na chińskie lampiony szczęścia oraz wazony. Spotkania dedykowane są młodym fanom kreatywnej zabawy oraz starszym amatorom warsztatów plastycznych.

Ostatnim krzykiem mody były saszetki zrobione z kartoników po soku. Myślę, że bransoletki z makulatury staną się hitem tego lata: lekkie, piękne i ekologiczne – to się nosi nad Wisłą! Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w naszych warsztatach w kubiku. Na zajęciach będzie można wyzwolić swoją duszę artysty a także porozmawiać z rękodzielnikami. Nie prowadzimy wcześniejszych zapisów. W wydarzeniu może uczestniczyć każdy, kto przechadza się w niedzielę po bulwarach – mówi Anna Brzezińska-Czerska z Biura Marketingu Miasta, koordynatorka projektu Dzielnica Wisła.

Wszystkie animacje są prowadzone od godz. 13.00 do 18.00. Projekt realizuje Fundacja alter eko we współpracy z UM.

Nie tylko odpady

Stołeczny magistrat zaznacza, że długi weekend sierpniowy będzie upływał pod znakiem recyklingu wody. Uczestnicy wraz ze specjalistami z Fundacji Transformacja zbudują „żyjącą maszynę” z baniaków po wodzie. Przez specjalnie połączone zbiorniki popłynie woda, która będzie stale krążyć dzięki sile grawitacji. W konstrukcji pojawią się rośliny oraz mikroorganizmy, które oczyszczają wodę. Sześciogodzinne warsztaty mają zwrócić uwagę na problem zmniejszającej się ilości wody pitnej na świecie.

Z kolei we wrześniu podczas recyklingowych spotkań powstaną pływające ogrody. Naturalnie poprawiają jakość wody, wspierają lokalne bogactwo flory i wpływają na polepszenie mikroklimatu w mieście – wskazuje UM. W pierwszej kolejności uczestnicy warsztatów zbudują podstawowe elementy wyspy hydroponicznej. Konstrukcja unosząca się na wodzie zostanie wzbogacona też o żywy ekosystem. W kolejną niedzielę, na zainteresowanych czeka lekcja sadzenia roślin bez użycia gleby. Pływające ogrody „karmione” będą pożywką z rozpuszczonych soli mineralnych z nawozów. W warsztatach mogą bezpłatnie brać udział wszyscy, bez względu na wiek – zaznacza UM.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. UM Warszawy

reklama