Uczyli recyklingu odpadów

Uczyli recyklingu odpadów

W poznańskiej Arenie odbył się ekologiczny piknik, podczas którego dzieci i młodzież uczone były, jak segregować odpady i dbać o środowisko.

Za organizację pikniku odpowiadał Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (ZM GOAP) oraz firma Tetra Pak. Partnerem akcji było Miasto Poznań, a także m.in. Miasto i Gmina Buk, Miasto i Gmina Swarzędz czy Miasto i Gmina Oborniki.

W ramach akcji pt. „Segregacja-transformacja!” można się było m.in. dowiedzieć, na czym polega recykling opakowań, w szczególności tych po żywności płynnej. Ekologiczny piknik w poznańskiej hali Arena odwiedziło ok. 3,5 tys. osób.

Jak podaje Urząd Miasta Poznania (UM), wydarzenie celowo zorganizowano w okresie przedświątecznym, bowiem Boże Narodzenie to czas, kiedy ilość odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych zdecydowanie wzrasta. Generowane wówczas odpady to przede wszystkim opakowania po prezentach i pozostałości po produktach spożywczych. Celem pikniku było podniesienie poziomu wiedzy i świadomości ekologicznej wśród mieszkańców aglomeracji poznańskiej.

Uczyli recyklingu odpadów w poznańskiej Arenie

Organizatorzy pikniku zaadresowali go do dwóch grup docelowych. Czwartego grudnia w wydarzeniu, wraz z rodzicami i opiekunami, mogła uczestniczyć młodzież w wieku 9-15 lat, zaś drugiego dnia program zajęć przeznaczony był dla grup przedszkolnych i szkolnych w wieku 4-9 lat.
Pierwszego dnia imprezy – skierowanego do młodzieży w wieku od 9-15 lat – uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których uczyli się malowania toreb jutowych, tworzenia ozdób choinkowych z odpadów, produkcji przypinek i magnesów na lodówkę czy wyplatania koszy i pojemniczków z papieru, z reklamówek wielokrotnego użytku oraz innych odpadów.

Tego dnia ogłoszono też wyniki, prowadzonego wśród szkół, konkursu na najlepszą kampanię informacyjną propagującą proekologiczne postawy. Przed uczestnikami postawiono zadanie – mieli oni edukować społeczność lokalną w zakresie zasad postępowania z odpadami. Do wygrania były m.in. boomboxy, wieże Hi-Fi czy aparaty fotograficzne. W kategorii młodszych dzieci triumfatorem okazał się Zespół Przedszkolny nr 2, a w kategorii dzieci starszych Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Obornikach.

O godzinie 13 na scenie pojawił się zespół Recycling Band, grający na własnoręcznie wykonanych instrumentach z odpadów. Członkowie bandu do produkcji swoich instrumentów używają m.in. butelek, puszek, starych części rowerowych czy grzebieni do włosów.

Drugiego dnia pikniku najmłodsze dzieci mogły wziąć udział w lekcjach fizyki i chemii na wesoło, w wyścigach zdalnie sterowanych mini robotów, czy w rozmaitych animacjach. Na najmłodszych czekały również zabawy ruchowe, konkursy z nagrodami oraz zabawy plastyczne.

Na podstawie www.poznan.pl

fot. UM Poznania

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner medialny

reklama