Trzy ptasie bufety

Trzy ptasie bufety w Rybniku

Wzdłuż bulwarów nad Nacyną stanęły trzy ptasie bufety, czyli automaty, w których można kupić karmę do karmienia rzecznego ptactwa – informuje Urząd Miasta Rybnika (UM).

Trzy ptasie bufety nad Nacyną by nie karmić ptactwa pieczywem

Najczęściej spotykane nad Nacyną ptaki, to – jak wskazuje magistrat – kaczki, ale nie brak i łabędzi czy innego ptactwa wodnego. Spacerowicze chętnie je dokarmiają, nie zawsze jednak robią to z pożytkiem dla ptaków. Warto pamiętać, że karmienie ptaków wrzucanym do wody pieczywem może poważnie szkodzić ich zdrowiu, powodując schorzenia układu pokarmowego, wady zwyrodnieniowe piór czy zaburzenia gospodarki wodnej organizmu, a w konsekwencji również śmierć – podkreśla magistrat.

„Jeśli więc komuś leży na sercu dobro nadnacyńskich ptaków, najlepszym sposobem ich dokarmiania będzie skorzystanie z ptasiego bufetu. Za kwotę 2 zł można pobrać porcję ziaren, a potem wysypać pokarm na brzeg rzeki” – zachęca UM.

Trzy ptasie bufety mają także wymiar edukacyjny

Urządzenie, zwane potocznie „kaczkomatem”, ma także wymiar edukacyjny, ponieważ wprowadza prawidłowe nawyki związane z dokarmianiem ptactwa. Magistrat podkreśla, że można się dzięki niemu dowiedzieć m.in. czym wolno, a czym nie należy karmić ptaków, jak robić to dobrze i w jakich okresach?

Co ważne, miasto nie ponosi kosztów tych urządzeń – firma, która je ustawiła płaci miastu za dzierżawę terenu, na którym stoją „kaczkomaty”. Projekt ten z sukcesem został już wdrożony w kilku miastach, takich jak Rumia, Reda, Ostróda, czy Suwałki. Inicjatywa cieszy się dużą popularnością, a jej wymiernym efektem jest zauważalny spadek nieprawidłowego dokarmiania ptactwa – zaznacza UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Rybnika