Trzecie miejsce w konkursie

Trzecie miejsce w konkursie

Karolina Buława, Wiktoria Obara i Emil Angutek, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Więcborku (powiat sępoleński), zajęli trzecie miejsce w konkursie „Poznajemy parki krajobrazowe Polski” – podał Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego (UMWK-P). Jak zaznacza UMWK-P, wiedza i umiejętności wymienionych uczniów pozwoliły im na pokonanie w finale reprezentacji jedenastu województw.

Zajęli trzecie miejsce w konkursie i spotkali się z marszałkami

Laureaci, ich rodzice i nauczyciele spotkali się 12 lipca br. z Piotrem Całbeckim, marszałkiem i Zbigniewem Sosnowskim, wicemarszałkiem województwa. Młodzi goście zostali uhonorowani tytułem Dziecięcej Twarzy Regionu Kujawsko-Pomorskiego.

Tak wysokie miejsce jest efektem ciężkiej pracy uczniów, ich rodziców, opiekunów oraz zaangażowania naszych instytucji promujących walory przyrodnicze regionu. To wspaniałe, że właśnie poprzez młodych ludzi możemy zwracać uwagę na piękno środowiska przyrodniczego – powiedział marszałek Całbecki.

Konkurs o parkach krajobrazowych Polski

Do ogólnopolskiej rywalizacji stanęły reprezentacje 14 województw, które zwyciężyły w czterech wcześniejszych etapach: szkolnym, gminnym, parkowym i wojewódzkim – zaznacza UMWK-P. Urząd dodaje, że w związku z obostrzeniami epidemicznymi finał konkursu odbył się formie online. Najlepsi zmierzyli się w pierwszej części indywidualnie z testem ogólnej wiedzy przyrodniczej i pytaniami na temat wszystkich parków krajobrazowych Polski. Kolejnym zadaniem było rozpoznanie chronionych gatunków flory i fauny oraz gatunków pospolitych roślin. Ostatnia część (zespołowa) polegała na rozwiązaniu zadań praktycznych z topografii. Zdobyte przez reprezentantów województwa punkty uplasowały ich w ścisłej czołówce znawców parków krajobrazowych Polski. To pierwsze tak wysokie miejsce drużyny z regionu w tym konkursie – podkreślił UMWK-P i dodał, że uczniom w przygotowaniach pomagały Ewa Iwaszkiewicz (nauczycielka biologii) i Aldona Woźniak (nauczycielka geografii).

Trzecie miejsce w konkursie – spotkanie w otwartym w ubiegłym roku ośrodku

Finaliści z Kujaw i Pomorza spotkali się podczas ostatniego etapu rywalizacji w otwartym w ubiegłym roku ośrodku edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Na jego siedzibę zaadaptowano budynek dawnej remizy w Więcborku – zaznaczył urząd marszałkowski i dodał, że w ośrodku znalazła się m.in. wyposażona w sprzęt multimedialny sala edukacyjna dla 50 osób. Jak zaznaczył UMWK-P, pracownicy parku krajobrazowego zyskali komfortowe warunki do pracy z dziećmi i młodzieżą, z pełnym wykorzystaniem walorów otaczającej przyrody – m.in. sąsiedztwa Jeziora Więcborskiego. Prace prowadzono również w otoczeniu budynku, gdzie ułożono nową nawierzchnię oraz zamontowano ogrodzenie z bramą wjazdową. Wartość inwestycji to 1,246 mln zł, z czego ponad 85% stanowią środki Unii Europejskiej przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama