Konferencja ornitologiczna

Trzecia Mazurska Konferencja Ornitologiczna

III Mazurska Konferencja Ornitologiczna Spytkowo 2018 potwierdziła, że wydarzenie to budzi zainteresowanie przedstawicieli ważnych instytucji związanych zarówno z ochroną przyrody, jak i całym regionem – wskazuje organizator – Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo (ZUOK).

Podczas spotkania można było wysłuchać interesujących wykładów, spotkać się z przyrodnikami, a także poznać laureatów konkursu fotograficznego.

Konferencja ornitologiczna w Spytkowie: trzeci raz dyskutowano o ptakach, przyrodzie i regionie

14 kwietnia 2018 r., w siedzibie ZUOK w Spytkowie, już po raz trzeci odbyła się Mazurska Konferencja Ornitologiczna. Spotkanie zorganizowano pod patronatem honorowym Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa warmińskiego-mazurskiego oraz pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. uczestnicy konferencji dzielili się swoją wiedzą oraz bogatym doświadczeniem na temat ptaków, ich obserwacji, a także wpływu składowisk odpadów na populacje dzikich zwierząt.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo stał się miejscem odpoczynku i żerowania wielu, często rzadko spotykanych, gatunków ptaków – od krukowatych przez mewy i ptaki drapieżne, po bociany białe. To skłoniło Spółkę do budowania wokół Zakładu eksperckiego forum wymiany wiedzy, złożonego z miłośników przyrody. Tym forum od 3 lat są, organizowane w siedzibie ZUOK, konferencje ornitologiczne.

Po raz kolejny uwodniliśmy, że temat konferencji idealnie wpisuje się w nasze proekologiczne działania oraz, że możemy liczyć na wspaniałych gości i prelegentów – skomentował Paweł Lachowicz, prezes ZUOK.

Głównym tematem konferencji były ptaki występujące na składowiskach odpadów i tworzące się wokół nich ekosystemy. Konferencję prowadził Krzysztof Pawlukojć, miłośnik przyrody i ptaków, autor rubryki „Mazurska przyroda” w „Gazecie Giżyckiej” i członek Rady Programowej Mazurskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

Jak zaznacza ZUOK, goście mogli wysłuchać fascynujących wykładów znawców przyrody: Romualda Mikuska, Witolda Muchowskiego, Sebastiana Wręgi i Marcina Tobółki. Ogromne zainteresowanie wzbudził dobór tematów tegorocznych prelekcji. Podczas spotkania można było poznać m.in. historie związane z odczytywaniem ptasich obrączek, humorystyczną wizję codziennych wydarzeń na składowisku, wprowadzającą w specyficzną atmosferę tej gigantycznej ptasiej stołówki, a także dowiedzieć się jakie ptaki korzystają z antropogenicznych źródeł pokarmu i nie obawiają się substancji toksycznych.

Konferencja ornitologiczna w Spytkowie

W ramach konferencji rozstrzygnięto również konkurs fotograficzny – laureatów ogłosił Jerzy Banach, przewodniczący Rady Nadzorczej ZUOK Spytkowo. Wśród zwycięzców znaleźli się: Oliwia Baran, Agata Niedźwiecka, Sebastian Szorc, Simone Perchinena, Wiktoria Puka, Hubert Patejuk, Dominika Polak oraz Kaja Nacewicz. Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Nadleśnictwo Czerwony Dwór, Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań oraz ZUOK Spytkowo.

Organizator już teraz zapowiada kolejne takie spotkanie za rok, na które już teraz zaprasza zainteresowane osoby.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ZUOK Spytkowo

fot. 2 x ZUOK Spytkowo

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama