Toaleta to nie śmietnik

„Toaleta to nie śmietnik” – śląska kompania edukacyjna

22 marca, w Światowym Dniu Wody, na Śląsku ruszyła pierwsza w Polsce wspólna kampania edukacyjna pt. „Toaleta to nie śmietnik” informująca o tym czego nie można wrzucać do toalety – przypomniał Urząd Miejski w Zabrzu (UM). Magistrat dodał, że w ramach kampanii swoje siły łączą wodociągi, instytucje oświatowe i kulturalne, w tym również Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (ZPWiK).

Spektakl „Niezwykła przygoda psa Kropelki” w ramach kampanii „Toaleta to nie śmietnik”

Na kanale You Tube Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego (SWWŚ) oglądnąć można spektakl pt. „Niezwykła przygoda psa Kropelki”, który powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Toaleta to nie śmietnik”, skierowanej do dzieci z klas 1-3 oraz z „zerówek”. Jej głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego.

Pierwszy raz w Polsce firmy wodociągowe, instytucje oświatowe i placówki kultury zwarły szyki, aby wspólnie włączyć się w kształtowanie świadomości dzieci w zakresie ochrony środowiska i ekologii – podkreśla UM. To działanie ma także zwiększyć świadomość mieszkańców dotyczącą zasobów, jakimi dysponują wodociągowcy na co dzień, a chodzi o kanalizację. Jest to głos ponad 30 przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych zrzeszonych w stowarzyszeniu.

Historia szczeniaka, który został wyrzucony do kanalizacji i uratowany przez pracowników oczyszczalni wydarzyła się naprawdę wiele lat temu w Katowickich Wodociągach. Na kanwie tych wydarzeń stworzono postać psa Kropelki i inne bajkowe postacie, które towarzyszą mu w podróży po sieci. Kropelka przeżywa więc wiele niezwykłych zdarzeń. W finale pies zostaje uratowany i odzyskuje zaufanie do człowieka.

To był dla nas ciekawy projekt a przedpremierowy pokaz potwierdził, że dzieci cudownie zareagowały na los Kropelki – opowiada Anna Bączek-Lieber, autorka przedstawienia i właścicielka teatru „Teatrtrip – podróże ze sceną”.

Kampania „Toaleta to nie śmietnik” odpowiedzią na codzienne problemy wodociągowców

Wodociągowcy ze śląskich przedsiębiorstw na co dzień znajdują w kanalizacji śmieci, które nigdy nie powinny tam trafić – podkreśla UM. Są to: materiały higieniczne, jedzenie, fragmenty martwych zwierząt, szmaty, folie, meble, a także oleje i opony. To właśnie z powodu ich obecności pogotowia kanalizacyjne firm wodociągowych stale usuwają zatory w sieci kanalizacyjnej, awarie tłoczni, przepompowni i samych pomp – dodaje zabrzański magistrat.

Codzienne drobne decyzje każdego z nas w sumie mają znaczący wpływ. Każda rzecz, która trafia do kanalizacji, a nie powinna, staje się odpadem niebezpiecznym. Usuwanie śmieci z kanalizacji, naprawa zarówno sieci, jak i urządzeń oczyszczalni oraz unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych to koszty, które ostatecznie mają wpływ na cenę odprowadzania ścieków. To kolejny ważny powód, by zmieniać złe nawyki – mówi Andrzej Malinowski, prezes Zarządu SWWŚ.

„Toaleta to nie śmietnik” – spektakl w Internecie

Pierwotnie planowane było wystawienie spektaklu na deskach katowickiego Teatru Ateneum. Jednak ze względu na sytuację pandemiczną premiera odbywa się w wersji online na kanale You Tube – poinformował UM.

Przygotowanie wersji wideo spektaklu wsparła dr Krystyna Doktorowicz z Wydziału – Szkoły Filmowej Uniwersytetu Śląskiego. Film ze spektaklem będzie dostępny po premierze dla wszystkich na stronie kampanii: ToaletaToNieSmietnik.pl. Zabrzański magistrat dodał, że z tej strony, na potrzeby lekcji o charakterze ekologicznym, nauczyciele mogą pobrać scenariusz lekcji do realizacji w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz „zerówkach” przygotowany przez metodyków z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

Na podstawie miastozabrze.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama