Szkoły dla klimatu

Szkoły dla klimatu – wyzwania ekologiczne zamiast typowej lekcji

Trzy podstawówki i trzy licea z Łodzi uczestniczą w pilotażowym miejskim programie pn. „Łódzkie Szkoły dla Klimatu”. Urząd Miasta Łodzi (UM) podaje, że w największym skrócie jest to nauczanie młodych ludzi ekologii poprzez praktykę i doświadczanie. Skorzystać mogą na tym również rodzice uczniów, bo zadania wykonywane przez dzieci i młodzież angażują całe rodziny.

Program prowadzony jest w sześciu łódzkich placówkach. Są to Szkoły Podstawowe nr 23, nr 37, nr 111, a także Licea Ogólnokształcące nr: IX, XXIV, i XXXII. Składa się on z części edukacyjnej i inwestycyjnej – podaje UM.

Szkoły dla klimatu – części edukacyjna i inwestycyjna

Część edukacyjna to szkolenia dla nauczycieli, które pomagają im odpowiednio organizować zajęcia z ekologii. A jak zaznacza ratusz, nie są to standardowe zajęcia. Uczniowie dostają na nich konkretne wyzwania. Są to np. wstrzymanie się z jedzeniem mięsa, oszczędzanie wody, spędzanie więcej czasu na powietrzu i późniejsze opowiadanie o swoich wrażeniach i spostrzeżeniach. Takie praktyczne eksperymenty pobudzają uczniów do refleksji na temat wartości dóbr, którymi na co dzień dysponują. W zajęciach pomaga też psycholog, który w trakcie eksperymentu oraz podczas jego późniejszego podsumowania pomaga młodym ludziom lepiej zrozumieć cel doświadczenia. Wnioski z pilotażowych zajęć zostały już zebrane i pomogą w kontynuacji projektu – zapowiada magistrat.

W ramach części inwestycyjnej, w każdej z sześciu szkół powstaje (lub już powstała) zielona przestrzeń – tzw. ogrody edukacyjne. Są one przeznaczone do prowadzenia w nich innowacyjnych lekcji. Ogrody dają uczniom możliwość codziennego kontaktu z naturą i samodzielnego testowania różnych proekologicznych rozwiązań. Chodzi m.in. o zbieranie deszczówki i użycie jej do podlewania roślin, czy sadzenie samych roślin i tworzenie ogrodów ziołowo-warzywnych. Uczniowie uczą się w ten sposób działać wspólnie i być odpowiedzialnymi za tworzone miejsce. Część inwestycyjna zakończona jest w trzech placówkach.

Wsparcie firm i organizacji pożytku publicznego

W realizacji ogrodów pomaga kilka dużych firm z siedzibą w Łodzi, a przy realizacji innowacyjnego programu zajęć pomaga jedna z organizacji pożytku publicznego.

Więcej informacji o projekcie znaleźć można na stronie projektu Łódzkie Szkoły dla Klimatu.

Na podstawie nadesłanej informacji

Źródło zdjęć: www.lodz.pl

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu