Szola-z-klimatem-rys.-NFOŚiGW

„Szkoła z klimatem” – konkurs NFOŚiGW

Opracowanie planu adaptacji do zmian klimatu dla szkoły i jej sąsiedztwa to zadanie konkursowe, które zwycięskiej szkole może przynieść 100 tys. zł na realizację proekologicznego pomysłu uczniów. „Szkoła z klimatem” – ogólnopolski konkurs Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dla miejskich szkół ponadpodstawowych – jest elementem projektu Ministra Klimatu pn. „Miasto z klimatem”. Młodzieżowa rywalizacja wystartowała 16 września i ma potrwać do 15 lutego 2021 r.

„Szkoła z klimatem” – wyczekiwane projekty, które będą wcielane w życie

Czekamy na projekty szkoły z klimatem, które pomożemy wcielić w życie. Przez konkurs Narodowego Funduszu chcemy pokazać uczniom, że mogą przygotować się na zmiany klimatu, które są szczególnie odczuwalne w miastach. Dlatego zachęcamy uczniów do opracowania szkolnych planów przygotowania się na ich skutki – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu.

Czekamy na kreatywne pomysły, jak przygotować szkołę i jej sąsiedztwo na zmiany klimatu. Nagrody czekają na najlepszych – główna to aż 100 tysięcy złotych na realizację zwycięskiego projektu. Ale planujemy także wyróżnienia po 5 tysięcy złotych na działania edukacyjne dotyczące zmian klimatu – dopowiada Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW, przewodniczący Komisji Konkursowej.

Do kogo adresowany jest konkurs „Szkoła z klimatem”?

Konkurs „Szkoła z klimatem” jest skierowany do publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych i ich zespołów z terenu całego kraju, które mają siedzibę w miastach. Uczestnikami mogą być zespoły projektowe uczniów (maksymalnie do 20 osób lub jedna klasa), pod kierownictwem opiekuna (nauczyciela), przy czym uczestnicy muszą być uczniami jednej szkoły w ramach klas w szkołach ponadpodstawowych – tłumaczy NFOŚiGW. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu planu adaptacji do zmian klimatu dla terenu szkoły i ewentualnie jej najbliższej okolicy, obejmującego propozycje działań adaptacyjnych, które mogłyby być wykonane na terenie należącym do szkoły i jej bezpośredniego sąsiedztwa – otaczających domów, ulic, placów, parków, budowli itp. Należy wykonać opis stanu obecnego otoczenia szkoły, zagrożeń związanych ze zmianami klimatu i zaproponować, także w formie rysunku, jak można poprawić tę sytuację.

„Szkoła z klimatem” elementem projektu „Miasto z klimatem”

Na przygotowanie projektów uczniowie, pod opieką nauczycieli, mają cały pierwszy semestr roku szkolnego 2020/2021, a zgłoszenia można przesyłać do 15 lutego 2021 r. za pomocą elektronicznego formularza konkursowego, dostępnego na stronie www.nfosigw.gov.pl/szkolazklimatem, na której znajdują się również wszystkie informacje wraz z regulaminem.

Konkurs „Szkoła z klimatem” został włączony do projektu Ministra Klimatu pn. „Miasto z klimatem”, w którego skład wchodzi także program priorytetowy NFOŚiGW „Konkurs na najbardziej zielono-niebieski projekt – Miasto z klimatem – zielono-niebieska infrastruktura” oraz realizowane przez Ministerstwo Klimatu: konkurs „Miasto z klimatem – Lider” oraz konkurs na najlepszy zrealizowany projekt „Miasto z klimatem” – dodaje NFOŚiGW.

Na podstawie nadesłanej informacji

rys. NFOŚiGW

reklama

reklama

 

partner merytoryczny